Materiał Partnera

Regeneracja turbosprężarek – czy to się opłaca?

Regeneracja turbosprężarek – czy to się opłaca?

Turbosprężarka jest obecnie podstawowym elementem silników wysokoprężnych diesla jak i benzynowych. To właśnie dzięki niej można znacząco polepszyć osiągi pojazdu, jednak w przypadku awarii wymiana turbosprężarki na nową staje się kosztownym problemem. W takiej sytuacji warto zainteresować się regeneracją uszkodzonego podzespołu – czy jest to jednak opłacalne i bezpieczne?

Złożony proces

Uszkodzona turbosprężarka to powód do zmartwień dla właściciela pojazdu. Wymiana tego podzespołu wiąże się nie tylko z samym kosztem zakupu nowej turbosprężarki, ale również z wymianą i serwisem. Coraz chętniej w takich sytuacjach kierowcy decydują się na usługę regeneracji turbosprężarki. Jest to dość skomplikowany i złożony proces, który umożliwia jednak przywrócenie uszkodzonej turbiny do jej pierwotnej wydajności. Najpierw specjalista demontuje turbosprężarkę, po czym przystępuje do jej dokładnego mycia.

Prace w tym zakresie obejmują czyszczenie wszystkich podzespołów turbosprężarki, a także ich piaskowanie. Dopiero tak przygotowane komponenty dają możliwość stwierdzenia jaka jest pierwotna przyczyna uszkodzenia  turbosprężarki. Firma STS Turbo s.c. zajmująca się regeneracją turbosprężarek po przeprowadzeniu wstępnych czynności w tym zakresie przystępuje do wymiany uszkodzonych elementów na nowe. Po montażu rdzenia turbosprężarki dokonuje się jego szybkoobrotowego doważania. Następnie składa się turbosprężarkę w całość i sprawdza regulację sterowania upustem spalin lub mechanizmem zmiennej geometrii.

Korzystna regeneracja

Regeneracja turbosprężarki to zatem szereg stosunkowo skomplikowanych czynności, jednak jest to nadal cenowo znacznie atrakcyjniejsze od kosztu zakupu nowej części. Turbosprężarki są bowiem jednym z najdroższych elementów jednostki napędowej, dlatego ich cena utrzymuje się na wysokim poziomie. Regeneracja daje możliwość uniknięcia sporych kosztów, jednak wielu kierowców obawia się o jakość naprawionej turbosprężarki. W profesjonalnych zakładach zajmujących się tego typu usługami fachowcy wykorzystują nowoczesny sprzęt serwisowy, ale też swoje doświadczenie i kwalifikacje. Dzięki temu turbosprężarka po regeneracji nie odbiega parametrom od nowej części.

Niektórzy kierowcy ryzykują zakup używanych turbosprężarek. Nie jest to rozwiązanie rekomendowane, bowiem część może posiadać ukryte wady, a ich ujawnienie nastąpi dopiero po montażu, który jest kosztowną usługą serwisową. Regeneracja staje się zatem najkorzystniejszym wyjściem w przypadku uszkodzonej turbosprężarki. Jest tańsza niż zakup nowej części, gwarantuje parametry turbosprężarki zgodne z pierwotnymi, a profesjonalne firmy zajmujące się tego typu czynnościami na swoją pracę udzielają też gwarancję. Należy jednak pamiętać, by do regeneracji wybrać specjalistyczny warsztat.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz