Artykuł sponsorowany

Kiedy regeneracja turbosprężarki jest opłacalna? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Barpol

Kiedy regeneracja turbosprężarki jest opłacalna? Na to pytanie odpowiada specjalista z firmy Barpol

Turbosprężarki są urządzeniami znanymi ze swojej długiej żywotności. Jednak w końcu przestają działać, a wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Wiele osób w pierwszym odruchu chce zdecydować się na wymianę turbosprężarki na nowy egzemplarz. Nie zawsze jednak jest to najlepsze wyjście. W wielu sytuacjach korzystniejsze i bardziej opłacalne okazuje się przeprowadzenie regeneracji turbosprężarki. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć i co o tym mówią specjaliści.

Czym jest i jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarka jest maszyną, której rola polega na zwiększeniu mocy silnika. To z kolei pozwala na efektywniejsze spalanie paliwa oraz zwiększenie osiągów silnika bez konieczności zwiększania jego pojemności. Turbosprężarka składa się z dwóch podstawowych elementów, jakimi są turbina oraz sprężarka, oraz ich wirników osadzonych we wspólnym wale. Turbosprężarka nazywana bywa perpetuum mobile. Dlaczego? Na to pytanie odpowiada specjalista, który pracuje w firmie Barpol i od lat zajmuje się naprawami turbosprężarek:

Turbosprężarka zasilana jest energią czerpaną ze spalin, które opuszczają silnik, i zanim zostaną wyrzucone przez wydech, napędzają wirnik turbiny, który wprawia w ruch też wirnik sprężarki.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki?

Regeneracja turbosprężarki znacznie różni się od jej wymiany. Proces ten rozpoczyna się od rozebrania urządzenia na części pierwsze. Następnie każdą z nich należy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, smarów czy rdzy. Niektóre fragmenty mogą nawet wymagać piaskowania. Gdy wszystko jest już czyste, specjaliści oceniają, które elementy nadają się do dalszego wykorzystania. Te, które uznane zostaną za niezdatne do użytku, wymianie się na nowe egzemplarze. Tak zregenerowana turbina może pracować bez zarzutu przez kolejne lata.

Regeneracja czy wymiana turbosprężarki?

Do objawów mówiących o tym, że konieczna może być wymiana lub regeneracja turbosprężarki, należą: niepokojące dźwięki, czarny lub niebieski dym wydobywający się z wydechu, wyciek oleju w rejonie turbo. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Barpol, regeneracja turbosprężarki zazwyczaj okazuje się korzystniejsza od wymiany. Wszystko jednak zależy od sytuacji i stanu technicznego poszczególnych elementów urządzenia. Jeśli okaże się, że lepiej wymienić turbosprężarkę na nową, fachowcy bez wątpienia poinformują o tym swojego klienta.

Opracowanie:
Borowa, Lipowa 3
tel. 71 315 72 44
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz