Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem – program zawodów

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem – program zawodów

Skoki narciarskie to duża atrakcja. W Zakopanem odbywają się zawody Pucharu Świata. Bilety na to wydarzenie ciężko zdobyć. Przeczytaj o programie zawodów. Dowiedz się, jaka jest historia skoczni i zdobądź przydatne informacje dotyczące tego, na co należy zwrócić uwagę, wybierając się na stadion skoczni.

Jaki jest program zawodów?

Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem zostanie rozegrany po raz 25. Będzie się on odbywał w dniach 19 – 20 stycznia. W piątek 18 stycznia odbędą się dwie serie treningowe. Kolejnym wydarzeniem będą kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego. W sobotę 19 stycznia o 16:15 będzie można zobaczyć konkurs drużynowy. W niedzielę zaś skoczkowie rywalizować będą w konkursie indywidualnym, który zostanie rozegrany o godzinie 16:00.

Sprzedaż biletów wstępu na stadion rozpoczęła się 15 sierpnia 2018 roku. Zainteresowanie biletami zawsze jest ogromne – bilety bardzo szybko są wykupywane. Kanały dystrybucji biletów są różne. Można nabyć je w sprzedaży bezpośredniej, a także telefonicznie lub internetowo. Jeżeli miałeś dużo szczęścia i zdobyłeś bilet, jak najwcześniej zarezerwuj nocleg w Zakopanem, aby uniknąć nerwowego szukania noclegu na ostatnią chwilę. Na tego typu wydarzenie trzeba się dobrze przygotować i z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Historia skoczni w Zakopanem

Projekt, według którego została wybudowana Wielka Krokiew w Zakopanem, należał do architekta i miłośnika góralszczyzny Karola Stryjeńskiego. Otwarcie skoczni nastąpiło 22 marca 1925 roku. Zwycięstwo w konkursie inauguracyjnym przypadło w udziale Stanisławowi Gąsienicy-Sieczce, który skoczył na odległość 36 metrów.

W 1962 roku przebudowano skocznie. W 2001 roku nastąpiła kolejna modernizacja. Kosmetyczne zmiany wprowadzono jeszcze w 2004 oraz 2008 roku. Obecnie Wielka Krokiew zyskała miano największej skoczni w Polsce.

Puchar Świata odbył się tutaj po raz pierwszy w 1980 roku. Zwycięstwo zdobył Stanisław Bobak. Następne konkursy pucharowe miały miejsce 10 lat później. W 1990 roku zwycięstwo zdobył niemiec Jens Weissflog. Po 6 latach przerwy nastąpiły następne konkursy pucharowe. Adam Małysz w Pucharze Świata zwyciężył czterokrotnie.

Czego nie można wnosić na teren stadionu skoczni?

Należy mieć na uwadze, że na teren stadionu skoczni nie można wnosić przedmiotów, które mogą zagrozić życiu ludzkiemu. Nie można także mieć przy sobie napojów alkoholowych, napojów w puszkach, w szklanych butelkach oraz w opakowaniach plastikowych i kartonowych powyżej 0,2l. Zabronione jest również wnoszenie flag z uchwytami innymi niż plastikowe oraz aparatów fotograficznych z wymienną optyką, czyli lustrzanek.

Wybierając się na stadion skoczni, nie zapomnij o ciepłym ubraniu, gadżetach kibica oraz bilecie. Nie musisz przejmować się tym, żeby zabrać ze sobą jedzenie i picie. Napoje oraz posiłki będzie można kupić w dwóch strefach gastronomicznych zlokalizowanych na terenie skoczni. O wszystkich niezbędnych informacjach dowiedzieć się możesz na oficjalnej stronie zawodów.

Jak dojechać na zawody?

Udając się do Zakopanego samochodem, warto unikać Zakopianki. Korzystanie z usług PKP jest gwarancją, że nie będziemy stać w korku. Jeżeli zdecydujemy się na samochód, musimy liczyć się z wydatkiem około 30 złotych. Najlepiej jest skorzystać z parkingu przy ulicy Bronisława Czecha lub na terenie Campingu pod Krokwią. Pod numerem: +48 18 20 122 56 można wcześniej zarezerwować miejsca. 

Pamiętajmy, że w czasie zawodów ulice w okolicach skoczni będą zamknięte. Dobrym pomysłem jest więc pozostawienie auta na parkingu i dojazd na zawody komunikacją miejską. Najbliżej Wielkiej Krokwi znajdują się przystanki: Rondo Jana Pawła II oraz Parcele Urzędnicze. Większe parkingi w Zakopanem, z których można skorzystać, to m.in. parking przy dworcu PKP, parking przy Placu pod Gubałówką, parking przy Alejach 3 Maja oraz przy ulicy Zaruskiego.

Gdzie nocować?

Aby uniknąć tłoku w środkach komunikacji wieczorem po zawodach, warto zarezerwować nocleg i wyruszyć w podróż powrotną dopiero rano. Oferta noclegowa w Zakopanem jest bardzo szeroka. Można nawet znaleźć obiekty oddalone jedynie o dwa kilometry od skoczni Wielka Krokiew. Ceny noclegów zależne są głównie od standardu ośrodka, należy jednak pamiętać, że wiele placówek podnosi opłaty ze względu na odbywające się w mieście zawody. Jeśli zależy nam na niskiej cenie, możemy zdecydować się np. na nocleg w schronisku lub w pokoju wieloosobowym z innymi kibicami. Dostępnych miejsc jest coraz mniej, ale można jeszcze rezerwować.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz