Artykuł sponsorowany

Przyprawy liofilizowane. Charakterystyka

Przyprawy liofilizowane. Charakterystyka
Liofilizowanie żywności było początkowo sposobem konserwowania żywności dla astronautów. Obecnie bardzo popularne są np. przyprawy liofilizowane, które dzięki wykorzystaniu tego procesu produkcji zachowują nie tylko swoją barwę i kształt, ale także witaminy i wartości odżywcze. Na czym konkretnie polega liofilizacja? Dowiedz się, dlaczego warto stosować liofilizowaną pietruszkę, koperek, bazylię oraz inne przyprawy.

Na czym polega liofilizacja? 

Liofilizacja to naturalny proces, w którym z żywności usuwana jest woda, następnie poddaje się ją mrożeniu w bardzo niskiej temperaturze (ok. -40°C) i szybko suszy. Następnie produkty pakowane są w pojemniki (czasem próżniowe) i tym sposobem można przechowywać je w dowolnych warunkach, a przy tym są lekkie i wygodne w transporcie. Aby spożyć żywność liofilizowaną, wystarczy zalać ją płynem. Procesowi liofilizacji poddawane są najczęściej owoce, warzywa, przyprawy i kawa. 

Co warto podkreślić to fakt, że liofilizacja nie wymaga stosowania dodatkowych, często szkodliwych substancji takich jak konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku, a jej termin przydatności do spożycia i tak jest bardzo długi (często nawet do 20 lat). Oprócz tego, że liofilizacja nie wymaga chemicznej konserwacji, to dodatkowo pozwala pozbyć się z żywności drobnoustrojów, w tym grzybów i bakterii. 

Czym charakteryzują się przyprawy liofilizowane? 

Przyprawy liofilizowane to bardzo popularne na rynku produkty. W ten sposób przetwarzane są najczęściej zioła takie jak pietruszka, tymianek, bazylia, koperek, szczypiorek itp. Najczęściej są rozdrobnione, jednak niezależnie od tego, czy są w całości, gotowane czy surowe, wystarczy dodać do nich wodę, aby odzyskały naturalną świeżość. Zaletą przypraw liofilizowanych jest to, że w pełni zachowują naturalny smak, wygląd, kolor, aromat oraz wartość odżywczą, dlatego świetnie nadają się do sałatek, zup, sosów, kanapek i wielu innych potraw. W dobie przypraw, do których dodaje się mnóstwo niepotrzebnych i często szkodliwych dla zdrowia substancji, warto wybrać w pełni naturalne przyprawy liofilizowane.

Osoby, które decydują się na korzystanie z przypraw liofilizowanych w kuchni doceniają je przede wszystkim za zachowanie wartości odżywczych. Ponadto, proces liofilizacji nie pozbawia ich witamin, minerałów oraz zawartych w nich polifenoli, dlatego też stanowią istotny element zdrowej i zbilansowanej diety – podkreśla specjalista z firmy Bella-Bis z Koziegłów.

Przyprawy liofilizowane są lekkie i zajmują w kuchni niewiele miejsca, dlatego też ich przechowywanie nie sprawia większych trudności. Co warto podkreślić, mogą służyć jako świetny dodatek w podróży np. podczas wyprawy samochodowej lub spędzania wakacji pod namiotem. Sprawdzą się w trudnych warunkach środowiskowych m.in. w wysokich i niskich temperaturach oraz dużej wilgotności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz