Artykuł sponsorowany

Przygotowanie mapy do celów projektowych

Przygotowanie mapy do celów projektowych

Przystępując do projektowania wymarzonego domu, trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wystarczy wiedzieć, czego się chce i zatrudnić architekta. Trzeba jeszcze posiadać działkę, na której ten dom będzie się chciało postawić i dysponować mapą tej działki. Projektant nie wymyśla niczego w teorii, lecz w konkretnym miejscu w przestrzeni i aby mu to umożliwić, potrzebne są informacje o terenie, które będzie mógł wyczytać z mapy.

Definicja mapy do celów projektowych

Taka mapa nazywa się mapą do celów projektowych. Stanowi ona dokumentacje geodezyjna, która niezbędna będzie do wykonania projektu budowlanego i obejmuje odpowiednio przygotowane opracowanie geodezyjno-kartograficzne. Mówiąc po prostu jest to kopia aktualnej mapy zasadniczej, znajdującej się w rejestrze państwowym, z naniesionymi dodatkowymi informacjami i opatrzona wymaganą przepisami klauzulą. Na mapie do celów projektowych architekt sporządza projekt zagospodarowania terenu. Zadanie opracowania mapy do celów projektowych należy do geodety, lub firmy geodezyjnej, a za jej prawidłowe wykonanie odpowiada geodeta z odpowiednimi uprawnieniami. Takie opracowanie zleca się w formie umowy cywilno-prawnej, która określa cenę i termin wykonania zlecenia, jak również zasady odstąpienia od umowy i ewentualne kary za zwłokę. Należy przy tym poinformować geodetę przed sporządzeniem umowy, jeśli zlecenie sporządzenia mapy do celów projektowych obejmuje budynki usytuowane w odległości mniejszej niż 4,0 m od granic nieruchomości, gdyż w takiej sytuacji musi on ustalić na ile dane z zasobu geodezyjnego są zgodne ze stanem faktycznym oraz zweryfikować położenie punktów granicznych. Jeśli sytuacja taka ma miejsce, może to wpłynąć zarówno na termin opracowania dokumentacji, jak i na jej koszt.

Procedura przygotowania mapy do celów projektowych

Opracowanie mapy do celów projektowych wymaga zgłoszenia zlecenia do ośrodka dokumentacji geodezyjnej, właściwego ze względu na położenie terenu objętego zleceniem. Geodeta winien przede wszystkim dokonać porównania istniejącej mapy zasadniczej z terenem i jeśli to potrzebne, wykonać pomiary uzupełniające. Z uwagi na tę część procedury warto zlecić przygotowanie mapy sprawdzonej firmie geodezyjno-kartograficznej, takiej jak AK Geodezja z Dąbrowy Górniczej. Po wprowadzeniu dodatkowych elementów, które związane są z planowaną inwestycją, może on złożyć wykonany operat do powyższego ośrodka dokumentacji, gdzie dokumentacja podlegać będzie weryfikacji odnośnie przepisów geodezyjno-kartograficznych. Jeśli dokumentacja zostanie przyjęta do zasobu, geodeta, bądź zleceniodawca czyli właściciel działki może zażądać uwierzytelnienia dokumentów klauzulą urzędową i taki dokument przedstawić projektantowi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz