Artykuł sponsorowany

Przygotowanie i naprawa kombajnu przed okresem żniw

Przygotowanie i naprawa kombajnu przed okresem żniw

Sezon żniw to okres wytężonej pracy dla rolników. Kompleksowy przegląd i naprawa kombajnu używanego w gospodarstwie jest niezbędny, aby jego praca była jak najbardziej efektywna. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie mogą mieć poważne konsekwencje finansowe. Podpowiadamy jak powinien wyglądać kompleksowy przegląd kombajnu rolniczego, który przygotuje go do krótkiego, ale intensywnego okresu żniw.

Termin i zakres przeglądu kombajnu

Przegląd stanu technicznego kombajnu najlepiej jest przeprowadzić tuż po zakończonym sezonie. Dzięki temu dajemy sobie więcej czasu na naprawę stwierdzonych usterek. Trzeba pamiętać, że okres żniw jest bardzo krótki (2-3 tygodnie). Czas stracony na naprawę maszyny rolniczej będzie w tym przypadku nie do odzyskania. Dokonując przeglądu maszyny powinniśmy sprawdzić przede wszystkim zespół żniwny, zespół omłotowy, zespół czyszczący oraz silnik.

Zespół żniwny

Dokonując sprawdzenia zespołu żniwnego najpierw weryfikujemy kompletność palców oraz stan układu napędowego (tuleje przegubów). Należy od razu dokonać regulacji zespołu tnącego, a uszkodzone i stępione nożyki oraz bagnety wymienić na nowe. Kolejną ważną czynnością jest precyzyjne ustawienie kosy tnącej w stosunku do tzw. belki palcowej. Warto także dokładnie sprawdzić zwoje ślimaka w podajniku i w przypadku stwierdzenia skrzywienia wyprostować je. Połamane i uszkodzone palce trzeba wymienić na nowe. Na końcu sprawdzamy stan belki oraz łańcucha przenośnika pochyłego.

Zespół omłotowy

Dużą uwagę należy zwrócić na stan techniczny bębna omłotowego, klepiska, układu napędowego oraz zawieszenia. Cepy, które zostały uszkodzone lub mają wytarte karby należy wymienić. Po wymianie należy dokonać wyważenia bębna. „Nie wyważenie bębna może skutkować bardzo szybkim zużyciem łożysk wału” – podkreśla specjalista z firmy Agro-Pomorze Grzegorz Iwicki. Kolejną czynnością jest wyprostowanie prętów klepiska oraz uzupełnienie braków. W ostatnim kroku należy wypoziomować klepisko oraz ustawić wielkość szczelin na pierwszym i ostatnim pręcie klepiska.

Zespół czyszczący

Weryfikując stan zespołu czyszczącego zaczynamy od wyczyszczenia podłogi oraz powierzchni roboczej sit. Kolejnym elementem jest regulacja nadmuchu wentylatora, regulacja napięcia pasów napędu przekładni bezstopniowej oraz sprawdzenie sterowania przekładnią. Dodatkowo należy sprawdzić łatwość ustawienia kierownic wentylatora. Na końcu warto przesmarować gwint cięgna regulacji przekładni.

Silnik

Przegląd silnika kombajnu przebiega analogicznie jak w przypadku innych pojazdów. Weryfikacji podlega przede wszystkim układ paliwowy, smarowania oraz chłodzenia. Szczególnie w przypadku starszych kombajnów nawet niewielkie zabrudzenia chłodnicy powodują zwiększenie temperatury pracy. Punkty obowiązkowe przeglądu silnika to wymiana filtrów paliwowych, opróżnienie odstojnika wody oraz wymiana oleju wraz z filtrem. Warto pamiętać o testowym uruchomieniu silnika po dokonaniu przeglądu.

Przegląd i naprawa kombajnu to swego rodzaju „must have” tuż po zakończonym sezonie żniw. Mając w pamięci problemy stwierdzone podczas jego niedawnej pracy łatwiej będzie je usunąć w wykwalifikowanym serwisie maszyn rolniczych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz