Artykuł sponsorowany

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ekologiczna czy biologiczna?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Ekologiczna czy biologiczna?

Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków to zadanie niełatwe. Wątpliwości nachodzą nas już na etapie wyboru konkretnego systemu oczyszczania. Najlepsze technologie oczyszczające gwarantują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, a jednocześnie sprawiają, że zanieczyszczenia ulegają rozkładowi w sposób zupełnie niegroźny dla środowiska naturalnego. Zazwyczaj wybór ogranicza się do oczyszczalni biologicznych i ekologicznych. Czym charakteryzują się oba z wymienionych typów oczyszczalni? Zapraszamy do lektury.

Charakterystyka oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnie biologiczne stanowią jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie profesjonalnego oczyszczania ścieków. Wykorzystanie aktywnych złóż biologicznych i wspieranie niskoobciążonego czynnego osadu pozwala na osiągnięcie zadowalających wyników oczyszczania, zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami ochrony środowiska.

– W procesie oczyszczania biorą udział bakterie tlenowe i mikroorganizmy, przy odpowiednim napowietrzaniu ścieków. Proces oczyszczania zachodzi w obrębie całego urządzenia, nie wymaga osadnika gnilnego i drenażu rozsączającego. Osad czynny, utworzony w cyklu oczyszczania, jest nieustannie mieszany z nowym ściekiem doprowadzanym do napowietrzanej komory. Oczyszczony ściek podlega natomiast grawitacyjnemu odprowadzeniu na zewnątrz, do odbiornika – do studni chłonnej, zbiornika czy też nasypu. Czystą wodę odzyskaną w ten sposób można wykorzystać ponownie, np. do podlewania trawników – objaśnia przedstawiciel firmy InterEco z Pabianic, która zajmuje się projektowaniem, dostarczaniem, a także montażem przydomowych oczyszczalni ścieków.

Cechy oczyszczalni ekologicznych

W oczyszczalniach ekologicznych proces oczyszczania ścieków odbywa się dwuetapowo, przy pomocy osadnika oraz drenażu. W osadniku gnilnym dochodzi do beztlenowego oczyszczenia około 70% wszystkich ścieków. Proces tlenowy zachodzi w drenażu rozsączającym. Współcześnie projektowane systemy oczyszczania ekologicznego zapewniają oczyszczanie przyjazne dla środowiska. W efekcie, oczyszczona woda może bez problemu przedostawać się do wód gruntowych. Mimo to, z tym systemem oczyszczania wiążą się pewne niedogodności. Obecność osadnika wstępnego sprawia, że w trakcie oczyszczania mogą wydzielać się nieprzyjemne zapachy. Tym samym, tego rodzaju oczyszczalni raczej nie zamontujemy tuż obok domu. Na przeszkodzie stoją też ograniczenia prawne, w myśl których oczyszczalni ekologicznych nie można instalować na terenach aglomeracji miejskiej.

Którą oczyszczalnię wybrać?

Przy wyborze systemu oczyszczania warto poradzić się fachowców. Sporym atutem oczyszczalni biologicznych jest ich w pełni bezzapachowe działanie, możliwość ponownego wykorzystania ścieków i idące za tym niskie koszty użytkowania. Oczyszczalnie ekologiczne nie stanowią jednak w żadnym razie przeżytku. Też mają wiele do zaoferowania – przede wszystkim pod względem solidności budowy (zbiorniki wykonane z laminatu poliestrowo-szklanego) oraz prostoty użytkowania. Specjaliści InterEco służą kompleksowym wsparciem i pomocą przy doborze oczyszczalni, gwarantując pełną satysfakcję z poczynionej inwestycji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz