Materiał Partnera

Czy warto montować kolektory słoneczne?

Czy warto montować kolektory słoneczne?

Solary słoneczne, nazywane również kolektorami słonecznymi lub kolektorami ciepła, to obok paneli fotowoltaicznych nowoczesne rozwiązanie na wykorzystanie odnawialnego źródła energii - energii słonecznej. W Polsce szczególnie na przełomie 2002/2003 roku cieszyły się dużym zainteresowaniem, choć obecnie ich popularność nie maleje. Czym są solary? Jakie dają korzyści? Czy mają jakieś wady? O tym w poniższym artykule.

Czym są solary?

Kolektory słoneczne to urządzenia służące do zamiany energii słonecznej na energię cieplną. Są wykorzystywane przede wszystkim do podgrzewania bieżącej wody, ogrzewania wody w basenie, a także do wspomagania pracy centralnego ogrzewania. Obecnie na rynku są dostępne dwa główne rodzaje solarów: płaskie i próżniowe (nazywane również rurowymi).

Montaż kolektorów słonecznych wykonuje się na dachach, ścianach, konstrukcjach wolnostojących. Miejsce montażu zależy od różnych czynników, na przykład od stopnia nasłonecznienia czy też wytrzymałości elementów budynku (gdy dach nie ma wystarczającej nośności, wskazane są ściany).

Krótka historia kolektorów ciepła

Współczesna technologia solarów powstała w krajach o dużych zasobach energii słonecznej - Francja, Włochy, południowe Niemcy. Niestety, pierwsze modele nie były doskonałe - wystarczyły minusowe temperatury, aby ich skuteczność spadła do minimum. Całe szczęście szybki rozwój nowych technologii sprawia, że obecne solary są bardzo efektywne i pozwalają na realne oszczędności.

Kolektory ciepła - zalety

Główną korzyścią, jaką daje montaż solarów, są oszczędności w domowym budżecie, co jest szczególnie istotne przy stale rosnących cenach za energię. Według ekspertów kolektory mogą pokryć nawet 70% rocznego zapotrzebowania na energię niezbędną do podgrzewania wody użytkowej.

Solary to także ekologiczne rozwiązanie. Korzystając z odnawialnego źródła energii, nie przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych. Ponadto każdy element kolektorów nadaje się do recyklingu.

Nie wymagają także specjalnego zaangażowania od użytkownika - od momentu montażu zaczynają pracować. Wymagają jedynie okresowych konserwacji. Jeśli kolektory zostaną prawidłowo zamontowane przez rzetelną firmę, na przykład Usługi Hydrauliczne, Przyłącza Wod-Kan Mariusz Wojtyna, będą efektywnie działać przez wiele długich lat.

Czy są jakieś wady?

Główną wadą solarów jest ich dość wysoka cena. Warto jednak dodać, że można ubiegać się o dofinansowanie ze środków publicznych. Ponadto przy stale rosnących cenach energii, tego typu inwestycja może się szybko zwrócić. W zależności od rodzaju kolektorów i wielkości dofinansowania może to być od kilku do maksymalnie kilkunastu lat. Warto też dodać, że wartość domów, które wykorzystują nowoczesne rozwiązania, takie jak solary, stale rośnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz