Materiał Partnera

Przewóz ładunków ponadnormatywnych

Przewóz ładunków ponadnormatywnych

Definicja transportu skupia się na kwestii sposobu przemieszczania ludzi i ładunków przy wykorzystaniu odpowiednich środków. Wyróżniamy transport naziemny, lotniczy, wodny i wiele innych. Niemniej ważny wydaje się rodzaj przewożonego towaru, bo on w dużej mierze determinuje wybór środka transportu.

Transport ponadgabarytowy

Transport ponadgabarytowy inaczej nazywany jest ponadnormatywnym lub nienormatywnym. Określa się w ten sposób przewóz ładunków niepodzielnych, które przewożone są na zestawach drogowych przekraczających 16,5 m długości, 2,5 m szerokości, 4 m wysokości, a ich waga jest wyższa niż 42 tony. Krótko mówiąc chodzi o towary, które przekraczają wymiary, jakie określone są w krajowych i międzynarodowych przepisach. Z reguły są to również artykuły przedstawiające dużą wartość materialną i użytkową.

Ładunki ponadnormatywne można podzielić na kilka grup, w skład których wchodzą towary wykraczające gabarytami poza zwykłe zestawy samochodowe, długie, wielkogabarytowe i ciężkie. Ich wspólną cechą jest niedostosowanie do standardowych wymiarów oraz wyższa niż przeciętna waga. Wielkość ładunku ponadgabarytowego przeznaczonego do transportu ogranicza jedynie wyobraźnia ludzka, sprzęt, jakim dysponuje przewoźnik, a także infrastruktura drogowa.

Spedycja i logistyka

Przygotowanie tak niestandardowej „przesyłki” wymaga od spedytora szczególnej uwagi, a także szeregu pozwoleń oraz specjalistycznej wiedzy. Dodatkowo zaplanowanie odpowiedniej trasy przewozu zwiększa trudność zadania. Specjalistyczne firmy, zajmujące się organizacją i kompleksową obsługą drogowych transportów nienormatywnych, takie jak np. firma SPEDOMAX, oferująca przewóz ładunków ponadgabarytowych na terenie Polski, dysponują sprzętem, niezbędnym do realizacji tego rodzaju usług. Przedsiębiorstwa transportowe wyposażone są w doskonale przystosowane naczepy, których technologia produkcji  jest tak zaawansowana, że można przewieźć właściwie wszystko. Niektóre z firm mają również w ofercie pomoc w uzyskaniu zezwoleń wszystkich kategorii na przejazdy transportów ponadnormatywnych, a także – jeśli taka jest wymagana – organizację eskorty policji na poszczególnych odcinkach trasy przejazdu. Bowiem, jak już wspomniano wyżej, rodzaju ładunków wykraczających ponad normę nie ogranicza właściwie nic. Przewóz żyrafy, szkieletu dinozaura czy samolotu prezydenckiego to zadanie dla profesjonalistów.

Ze względu na parametry techniczne przesyłek przewozy nietypowych ładunków, oprócz zastosowania specjalistycznych urządzeń transportowych, wymagają zaangażowania kadry doświadczonych fachowców planujących, organizujących i realizujących przewozy. Korzystanie z usług firm przewozowych daje gwarancję bezpiecznego, zgodnego z prawem i terminowego przemieszczenia przesyłki do miejsca przeznaczenia.

Opracowanie:
Warszawa, Zapłocie 296 lok. 1
tel. 22 546 37 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz