Materiał Partnera

Przetwórstwo drewna – europalety

Przetwórstwo drewna – europalety

Polska branża transportowa bardzo dynamicznie się rozwija, zdobywając uznanie na terenie całej Europy. Terminowe dostawy związane są między innymi z wykorzystaniem palet. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje użycie palet z oznaczeniem EPAL/EUR, a ich produkcja zakrojona jest na szeroką skalę. W samej Polsce rocznie powstaje około 70 milionów nowych sztuk różnego rodzaju palet.

Produkcja drzewna – sprzedaż i skup palet

Rozwój transportu, handlu i ośrodków logistycznych powoduje, że branża przetwórstwa drzewnego przeżywa prawdziwy rozkwit – zwłaszcza w związku z produkcją i obróbką standaryzowanych opakowań drewnianych, którymi są palety EPAL. Najlepsze firmy z branży oferują szeroki zakres usług: sprzedaż palet, a także ich skup. Dzięki temu nawet palety o bardzo złym stanie technicznym mogą zostać odsprzedane do specjalnych ośrodków przetwórstwa drzewnego, które w odpowiedni sposób przetworzą je na nowe produkty – warto pochwalić te działania recyklingowe. W branży obrotu paletami nie jest to jednak praktyka mało popularna – choć dokonują jej tylko najlepsze firmy – ponieważ zapotrzebowanie na palety drewniane i palety przemysłowe, a zwłaszcza ich typ zwany europaletami jest olbrzymi. Zapotrzebowanie to powoduje podejmowanie stałej i długoletniej współpracy firm dystrybuujących palety, takich jak Sitkowski Marek. Przetwórstwo drewna, z przedsiębiorcami transportowymi, handlowymi i logistycznymi. Dystrybutorzy dokonują zarówno sprzedaży europalet, jak i ich wymiany z gwarancją terminowego dowozu we wskazane miejsce.

Europalety – wymagania jakościowe i odznaczeniowe

W przypadku uszkodzonych palet bardzo ważna jest wymiana bądź ich odsprzedanie w punktach skupu. Warto wiedzieć, że paleta w złym stanie technicznym zagraża bezpieczeństwu przewożonego towaru, co może wiązać się z poniesieniem znacznie większych kosztów. Warto również pamiętać o normach jakościowych Unii Europejskiej co do europalet – zanim dokonasz zakupu palet dowiedz się, czy ich dystrybutor posiada odpowiednie certyfikaty. Jednym z podstawowych uwarunkowań jakościowych przy produkcji europalet jest poddanie ich procesowi fumigacji. Tyczy się to wszystkich palet, które są przeznaczone do transportu poza granice kraju. Fumigacja będąca działaniem fitosanitarnym (ISPM 15) ma za zadanie oczyszczenie drewna ze wszelkich mikroorganizmów, zarodników, bakterii i wirusów, które mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnemu kraju, do którego przewieziona byłaby paleta. Europalety eksportowe drewniane muszą mieć zatem wypełniony standard IPPC, a ważnym wymaganiem przy ich produkcji jest prawidłowe oznaczenie:

  • oznaczenie EPAL w owalu na lewym wsporniku,
  • oznaczenie EPAL w owalu na prawym wsporniku,
  • oznakowana klamra kontrolna na środkowym wsporniku,
  • oznakowany gwóźdź naprawczy na środkowym wsporniku (dla palet przesortowanych lub naprawianych),
  • numer licencji, rok i miesiąc produkcji oznaczone na środkowym wsporniku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz