Artykuł sponsorowany

Rodzaje palet - czym się różnią?

Rodzaje palet - czym się różnią?

Palety są drewnianymi konstrukcjami, które mają szerokie zastosowanie głównie w transporcie i magazynowaniu. Ze względu na ich konstrukcję palety mogą być z łatwością przewożone przez wózki widłowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów palet. Czym się od siebie różnią? Jak rozpoznać, z jakimi paletami mamy do czynienia? Dzięki zastosowaniu standardów europejskich z łatwością rozpoznasz różne rodzaje palet!

Rodzaje palet

Palety występują w kilku rodzajach, a dzięki temu, że ich wymiary są standardowe, z łatwością można rozpoznać, z jakim rodzajem palet mamy do czynienia. Oprócz standardowych rozmiarów każdy rodzaj ma także maksymalne obciążenie, jakie może być na palecie przewożone.

O to, jakie rodzaje palet są dostępne na rynku, zapytaliśmy eksperta z firmy Palety Oskar, która specjalizuje się w produkcji palet oraz ich sprzedaży. Jaki rodzaj palet jest najpopularniejszy? To bez wątpienia europalety, które stosowane są szeroko w różnych gałęziach przemysłu. Europalety oznaczane są symbolami EUR, EUR 1 lub EPAL. Mają one standardowe wymiary 1200 x  800 x 144 mm, a maksymalne obciążenie europalety wynosi 1500 kg. Wykorzystywane są także tzw. połówki, czyli palety o wymiarach 800 x 600 x 144 mm, które stosowane są wszędzie tam, gdzie europaleta jest za duża.

Oprócz europalet szeroko stosowane są palety przemysłowe, znane także jako angielski albo ISO, EUR2 lub EPAL 2. Mają one wymiary 1200 x 1000 x 144 mm. Odrębnym rodzajem palet są palety do kontenerów. Mają one kwadratowy kształt, który pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni kontenerów, ich wymiary to 1135 x 1133 mm.

Z jakich materiałów wykonuje się palety?

Producenci palet zazwyczaj wykonują palety z drewna, dlaczego? Bo ten materiał cechuje się wysoką wytrzymałością i świetnie sprawdza się do przechowywania i transportu nawet ciężkich rzeczy. Drewniane palety są wytrzymałe, a w razie potrzeby, łatwo można je naprawić. Ich produkcja jest też relatywnie niedroga, a palety mogą być wielokrotnie używane.

Innym materiałem, z którego wykonuje się palety, jest plastik. Jest on bardzo lekki, niektóre palety są nawet o połowę lżejsze od palet drewnianych. Jednak plastikowe palety nie są tak wytrzymałe, a raz połamaną lub odkształconą paletę trudno naprawić. Palety metalowe są rzadko używane, zwykle w przemyśle hutniczym i motoryzacyjnym, gdzie potrzeba bardzo wytrzymałych palet. Ich produkcja jest dosyć droga, a waga wysoka.

Palety są rozwiązaniem, które stosowane jest w wielu sytuacjach. Wybór odpowiednich palet zdecydowanie ułatwia transport i magazynowanie wielu produktów!

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz