Artykuł sponsorowany

Przepisy drogowe normujące przewóz ładunków ponadnormatywnych

Przepisy drogowe normujące przewóz ładunków ponadnormatywnych

Przepisy drogowe regulują normy dotyczące transportu przedmiotów. Każdy kierowca powinien orientować się w dopuszczalnych gabarytach przewożonych rzeczy. Nierzadko jednak zachodzi potrzeba przetransportowania z miejsca na miejsce towaru, którego rozmiar znacząco przekracza normy. Do ładunków ponadnormatywnych należą między innymi elementy mostów, konstrukcje przemysłowe, turbiny wiatrowe czy przetwornice elektryczne.

Zezwolenia na przewóz przedmiotów ponadnormatywnych

Transport przedmiotów ponadnormatywnych nie należy do najłatwiejszych, a jego wykonanie wiąże się z wcześniejszym dostosowaniem się do panujących przepisów oraz otrzymaniem stosownych pozwoleń. Na szczęście przepisy wychodzą naprzeciw stale rosnącym potrzebom. W związku z tym całkiem niedawno, bo w 2012 roku znowelizowano ustawę dotyczącą przewozu ładunków ponadgabarytowych. Jednorazowe zezwolenia, które dotychczas były wydawane tylko na transport konkretnego ładunku z punktu A do punktu B, zostały zastąpione zezwoleniami stałymi.

Zezwolenia na przewóz przedmiotów ponadnormatywnych przyznawane są w siedmiu kategoriach. Rodzaj przyznanego pozwolenia zależy od wymiarów i wagi ładunku. Nie bez znaczenia jest także trasa, jaką musi pokonać transport. Rodzaj pozwolenia zależy też od przejazdów wiaduktami i mostami. Jednostka uprawniona do wydawania zezwoleń na przewóz materiałów ponadgabarytowych to Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Przy transporcie ładunków ponadnormatywnych warto pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii. W przypadku, gdy rozładunek ma odbywać się poza granicami kraju załadunku, oprócz zezwolenia na przewóz, będzie potrzebna także zgoda naczelnika urzędu celnego.

Auta pilotarskie

Przewóz ładunków ponadnormatywnych to duże wyzwanie nie tylko ze względu na wielkość transportowanych przedmiotów, ale także z uwagi na kwestie techniczne dotyczące dróg. Dlatego do przewożenia rzeczy ponadgabarytowych wykorzystuje się samochody pilotarskie.

Samochody pilotarskie to specjalnie przystosowane auta, których głównym zadaniem jest oznaczenie konwoju przewożącego materiały ponadgabarytowe. Istnieją pewne wymagania techniczne, które musi spełniać taki pojazd. Jak podkreśla pracownik firmy świadczącej usługę transportu ładunków ponadnormatywnych Spedomax, najważniejszą kwestią jest jego dobre oznaczenie. Taki samochód powinien być wyposażony w widoczną z daleka tabliczkę lub oznaczenie na masce z napisem „pilot”. Auto pilotarskie musi posiadać także dodatkowe światła w kolorze pomarańczowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz