Artykuł sponsorowany

Przegląd akcesoriów do akumulatorów

Przegląd akcesoriów do akumulatorów

Stosujemy dwa podstawowe urządzenia do magazynowania energii elektrycznej w dłuższych okresach czasu: baterie i akumulatory. Baterie po wyczerpaniu swojego zapasu energii, nie nadają się już do dalszego użytku. Znacznie praktyczniejsze są akumulatory, bo te po wyczerpaniu można ponownie naładować. Jednak i akumulatory nie są wieczne, a ich żywotność co najwyżej może sięgać kilku tysięcy cykli ładowania. Akumulatory są powszechnie wykorzystywane, w wielu różnych dziedzinach naszego życia, w szczególności zaś w motoryzacji.

Akumulatory w motoryzacji

Dlaczego szczególnie interesują nas akumulatory, które wykorzystuje się w motoryzacji? Ano dlatego, że to one wymagają szczególnej uwagi i troski. Te wszystkie małe akumulatorki, które zasilają nasze smartfony, aparaty fotograficzne, czy inne elektroniczne gadżety potrafią obsługiwać także dzieci i nawet one nie mają problemów z ich ładowaniem.

Prawdę mówiąc, współczesna motoryzacja wykorzystuje dwa rodzaje akumulatorów: rozruchowe i napędowe. My dzisiaj zajmiemy się wyłącznie tymi pierwszymi, jako że są używane w nieporównanie większej skali niż te drugie. Samochody z silnikami elektrycznymi zasilanymi akumulatorami to na razie w skali światowej ledwie śladowa produkcja. Nie jest nawet pewne, czy w przyszłości silniki pojazdów elektrycznych będą w ogóle zasilane akumulatorami. Być może rozwój elektromobilności będzie szedł w kierunku wykorzystywania zbiorników wodoru jako znacznie efektywniejszych magazynów energii niż tradycyjne akumulatory. Natomiast akumulatory rozruchowe jeszcze długo będą pozostawały w służbie motoryzacji i o nich opowiemy teraz nieco więcej, korzystając z wiedzy, którą na ich temat podzielili się z nami specjaliści z firmy BATCAR w Zielonej Górze.

Akumulatory rozruchowe i ich pomocnicze oprzyrządowanie

Pominiemy tutaj rozważania na temat technicznych różnic pomiędzy poszczególnymi typami akumulatorów rozruchowych, koncentrując się bardziej na tym, w jakich pojazdach są one stosowane i opisie najważniejszych akcesoriów, które są potrzebne do ich użytkowania. Oczywiście najważniejszymi parametrami takich akumulatorów są: pojemność znamionowa wyrażana w amperogodzinach (Ah), czyli zdolność do gromadzenia energii elektrycznej w jednostce czasu i wielkość prądu rozruchowego. Przy kupowaniu akumulatora należy wybierać jednostki o parametrach zgodnych z zaleceniami producenta pojazdu. Może nie wszyscy zdają z tego sobie sprawę, lecz niezwykle istotnym parametrem jest także wielkość i kształt akumulatora; musi on mieć takie wymiary, aby zmieścił się w miejscu montażu. Wiemy przecież, że mamy akumulatory trakcyjne, do aut osobowych i ciężarowych, motocyklowe, do łodzi i jachtów itd., więc trzeba je wybierać zgodnie z ich przeznaczeniem.

Katalog oprzyrządowania do akumulatorów nie jest zbyt obszerny, a jego najważniejsze pozycje to kable rozruchowe, zaciski, klemy oraz prostowniki, czyli, inaczej mówiąc, ładowarki.

Dodajmy na koniec, że o akumulator należy dbać wyjątkowo troskliwie i ściśle stosować się w jego eksploatacji do producenckich zaleceń, a wtedy na pewno nie zawiedzie nas nawet w warunkach ostrej zimy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz