Artykuł sponsorowany

Prowadzenie ksiąg handlowych z biurem rachunkowym Sylwii Duszyńskiej La Bruja w Sadach

Prowadzenie ksiąg handlowych z biurem rachunkowym Sylwii Duszyńskiej La Bruja w Sadach

Dobrze prowadzone księgi handlowe to najbardziej przejrzyste i czytelne źródło informacji na temat sytuacji finansowej firmy. Część przedsiębiorców ma obowiązek ich prowadzenia, ale niektórzy decydują się na to dobrowolnie ze względu na korzyści płynące z takiego rozwiązania. Sprawdź, czym są księgi handlowe, kto musi je prowadzić oraz dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym.

Czym są księgi handlowe i kto musi je prowadzić?

Księgi handlowe muszą być prowadzone bardzo skrupulatnie i starannie, ponieważ są zapisem wszystkich zdarzeń gospodarczych, które miały miejsce w firmie. Chodzi tu o zanotowanie obrotów, sald oraz inwentarza (aktywa i pasywa) działalności gospodarczej. Dlatego prowadzenie ksiąg handlowych bywa nazywane pełną księgowością. Jest ona wymagana od wszystkich spółek kapitałowych (sp. z o.o. i s.a.), komandytowych i komandytowo-akcyjnych oraz od osób fizycznych i spółek, których roczny przychód przekracza równowartość 2 000 000 euro.

Jak prowadzi się księgi handlowe i co jest w nich wymagane?

Księgi handlowe dawnej były dużymi i grubymi książkami, w których notowane były wszystkie zdarzenia gospodarcze firmy. Teraz zostały one zastąpione przez odpowiednie programy komputerowe. Polskie prawo reguluje obowiązkowe elementy ksiąg rachunkowych. Są to: księgi główne, księgi pomocnicze, dziennik, zestawienia obrotów i sald kont oraz inwentarz (aktywa i pasywa). Oczywiście każdy zapis musi być potwierdzony przez dokumentację. Jeśli pełna księgowość jest dobrze prowadzona, doświadczone oko jest w stanie na jej podstawie przewidzieć przyszłą sytuację finansową firmy.

Kto może prowadzić pełną księgowość firmy?

Księgi handlowe muszą zawierać zapis o każdym, nawet najmniej istotnym zdarzeniu. Ponadto trzeba pamiętać o otwieraniu i zamykaniu ich w odpowiednich terminach. Nieprawidłowe rozliczenia mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego zajmują się tym doświadczeni specjaliści. Zgodnie z art. 11a ustawy o rachunkowości firma nie musi zatrudniać księgowej, a może powierzyć te obowiązki pracownikom biura rachunkowego, takiego jak La Bruja Sylwii Duszyńskiej w Sadach niedaleko Poznania. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu księgowa jest w stanie zadbać o każdy szczegół ksiąg handlowych oraz podejść do sytuacji firmy indywidualnie, biorąc pod uwagę sytuację i potrzeby jej właściciela. Wybór usług biura rachunkowego jest bardziej opłacalny od zatrudniania księgowej na etat, przy czym warto pamiętać, że każda współpraca powinna być wyceniania indywidualnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz