Artykuł sponsorowany

Proteza kończyny dolnej – wszystko, co warto wiedzieć

Proteza kończyny dolnej – wszystko, co warto wiedzieć

Amputacja kończyny dolnej jest niezwykle trudnym doświadczeniem dla osoby, która musi poddać się temu zabiegowi. Niemniej jednak usunięcie nogi,  nie jest równoznaczne z zaprzestaniem wszelkich form aktywności fizycznej. Współczesne medycyna oferuje bowiem szereg rozwiązań, które umożliwiają zarówno wykonywanie podstawowych zadań, jak i realizację marzeń. Warunkiem koniecznym jest jednak prawidłowy dobór protezy. Przeczytaj, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę.

Kilka słów o protezowaniu

Bezpośrednie zagrożenie życia, odmrożenia, zakażenia czy też powikłania po przebytych chorobach – to najczęstsze przyczyny podjęcia decyzji o konieczności amputacji kończyny. Co prawda, pierwszy etap po wykonaniu zabiegu wiąże się ze znacznym ograniczeniem samodzielności pacjenta, jednak, w miarę upływu czasu możliwe jest skonstruowanie odpowiedniej protezy. Warto jednak mieć świadomość, że protezowanie jest kilkuetapowym procesem, który może trwać od jednego nawet do kilku miesięcy. Ważne jest bowiem to, by wszelkie zabiegowe rany wygoiły się, a pacjent wzmocnił ogólną kondycję fizyczną. Wówczas możliwe jest umówienie się na pierwsze spotkanie w Pracowni Ortopedycznej Rafał Janowiak.

Dobór protezy – na co zwrócić uwagę?

Wywiad, który musi zostać przeprowadzony z pacjentem, zdecydowanym na protezę kończyny dolnej, powinien obejmować szereg pytań, związanych ze stanem zdrowia oraz stylem życia. Dobór protezy powinien być bowiem uzależniony od:

  • wieku pacjenta – czy jest to dziecko, osoba dorosła czy senior,
  • przyczyny amputacji kończyny dolnej,
  • ogólnego stanu zdrowia,
  • rodzaju protezy – niektórzy pacjenci potrzebują jej jedynie do procesu rehabilitacji, inni do codziennego funkcjonowania,
  • poziomu aktywności pacjenta – inna proteza kończyny dolnej będzie potrzebna w przypadku utrzymywania aktywności fizycznej na umiarkowanym poziomie, a odmienna, jeśli pacjent planuje wyczynowe uprawianie sportu.

Proteza – nieograniczone możliwości

Pierwsze kroki, stawiane przez osobę z protezą kończyny dolnej mogą być problematyczne. Pierwszym etapem, po odebraniu gotowej i dopasowanej protezy, jest bowiem nauka korzystania z niej. Najczęściej proces ten przebiega pod nadzorem innej osoby, niemniej jednak, można również skorzystać z takiego rozwiązania pomocniczego  jak kule łokciowe lub balkonik. W miarę dochodzenia do wprawy, można jednak odstawiać pomoce ortopedyczne, a po pewnym czasie korzystanie z protezy staje się łatwe i przyjemne – niektóre osoby swobodnie uprawiają sporty wytrzymałościowe, podróżują i wspinają się po górach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz