Artykuł sponsorowany

Rwa kulszowa – czym jest i jak ją leczyć?

Rwa kulszowa – czym jest i jak ją leczyć?

Największy problem z rwą kulszową polega na tym, że może ona pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, bez wcześniejszych symptomów ostrzegawczych. Przeszywający ból, który powoduje kłopoty nawet z głębszym oddychaniem, potrafi zamienić zwykły dzień w istny koszmar. Choć z samą nazwą tej jednostki chorobowej zetknął się prawie każdy, to rzadko kto zdaje sobie sprawę, z czym tak naprawdę ma do czynienia. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Rwa kulszowa, czyli co?

Rwa, którą potocznie określa się mianem ataku korzonków nerwowych, to w zasadzie nic innego niż zespół charakterystycznych objawów związanych z uciskiem nerwu kulszowego. Za swoistego rodzaju ciekawostkę można potraktować fakt, iż jest to największy nerw obwodowy znajdujący się w ludzkim organizmie – ciągnie się od tylnej części uda, poprzez goleń, aż do stopy. Podczas dolegliwości zdecydowana większość pacjentów skarży się na niezwykle dotkliwy ból w okolicy lędźwiowej, któremu dodatkowo towarzyszy odrętwienie poszczególnych odcinków kręgosłupa.

Problemy pojawiają się wskutek mechanicznego ucisku uszkodzonego dysku na korzenie nerwowe. Choć przyczyn takiego stanu rzeczy może być przynajmniej kilka, to lekarze najczęściej spotykają się ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, które niestety postępują wraz z wiekiem. Co do zasady – oprócz klasycznej rwy kulszowej – wyróżnia się także rwę barkową oraz udową. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Leczenie rwy kulszowej

Sposób leczenia rwy kulszowej uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników. Mowa tutaj przede wszystkim o nasileniu dolegliwości bólowych oraz o przyczynach schorzenia. W pierwszej kolejności stosuje się jednak różnego rodzaju metody zachowawcze, które obejmują m.in. podanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i środków rozkurczowych. Gdy już w końcu uda się załagodzić ból, może zostać wdrożona fizykoterapia, masaże, a czasem ćwiczenia na wyciągu.

W niektórych przypadkach zachodzi konieczność noszenia usztywniającego gorsetu lędźwiowo-krzyżowego. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z Krakowskiego Ośrodka Diagnostyki Kręgosłupa, wyjątkowo szybkie i wymierne rezultaty przynosi również rehabilitacja. Za jej najskuteczniejsze rodzaje uznaje się głównie:

  • pole magnetyczne,
  • laseroterapię,
  • ultradźwięki,
  • zabiegi cieplne,
  • krioterapię,
  • a także metodę McKenziego.

Specjalistyczne zabiegi dobiera się przy uwzględnieniu historii choroby, jej przyczyn, a także przeciwwskazań do poszczególnych terapii. Jest to niezwykle ważne również w przypadku ćwiczeń i terapii manualnej.

Opracowanie:
Kraków, Krakowska 39
tel. 12 421 39 39
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz