Artykuł sponsorowany

Projektowanie ogrodu od A do Z

Projektowanie ogrodu od A do Z

Własny ogród to coś, o czym marzy wiele osób – zwłaszcza tych, które mieszkają w większych miastach. Okazuje się jednak, że ogród to nie tylko przyjemności. Pierwszy etap wiąże się z poważnymi decyzjami związanymi z jego projektowaniem. Na co zwrócić uwagę podczas planowania domowego ogrodu? Skąd czerpać inspiracje i porady, jeżeli nie masz w tej dziedzinie żadnego doświadczenia?

Najpierw praca – później relaks

Odpoczynek we własnym ogrodzie to jedna z najprzyjemniejszych aktywności. Bez wątpienia jest to prawda. Jednak żeby móc wypoczywać w przyjemnych okolicznościach, najpierw konieczna jest praca i przygotowanie ogrodu we właściwy sposób. Projektowanie ogrodu wymaga ogromnych pokładów kreatywności oraz cierpliwości.

Planowanie przestrzenne to podstawa

Pierwszym krokiem podczas projektowania ogrodu będzie wyznaczenie miejsca, które następnie będzie objęte pracami. Mogą one dotyczyć całej działki lub tylko jej wybranej części. Każdy element warto naszkicować na planie – wówczas będzie można zauważyć, czy wszystko ze sobą idealnie współgra, czy może konieczna jest jakaś zmiana. Ten sposób wykorzystywany jest przez profesjonalistów, więc doskonale sprawdzi się także w przypadku samodzielnego projektowania ogrodu. Aby ogród był w pełni funkcjonalny, warto uwzględnić w nim puste miejsca, w których powstaną alejki, zostanie postawiony grill lub huśtawka dla dzieci. Można także od razu te elementy nanieść na projekt – w przypadku, kiedy któryś z wyborów jest pewny. Jeżeli nie do końca wiadomo, co stanie w danym miejscu, można oznaczyć je jako „przestrzeń do innego zagospodarowania”. Dopiero w momencie, kiedy gotowy jest cały plan, można zacząć wprowadzać go w życie, urządzając ogród.

Gdzie szukać inspiracji na własny ogród?

Samodzielnie projektowanie ogrodu nie zawsze bywa łatwe, zwłaszcza jeżeli osoba, która się tym zajmuje, nie ma żadnego doświadczenia w tej sprawie. Wówczas należy szukać inspiracji u profesjonalistów. Skąd czerpać pomysły? Przede wszystkim warto sprawdzać:

  • branżowe strony internetowe,
  • blogi tematyczne,
  • czasopisma ogrodnicze.
Można także oglądać programy telewizyjne o zbliżonej tematyce, które mogą dać Ci całkiem świeże spojrzenie na tematykę ogrodu. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że gotowe rozwiązania nie zawsze się sprawdzają. Jak zauważa specjalista z firmy Ogrody Marek Wróbel: Każdy ogród i każda przestrzeń są inne. Warto o tym pamiętać podczas projektowania. Czasem konieczne jest wprowadzenie kosmetycznych zmian, a czasem zmiana połowy projektu, aby dobrze prezentował się w konkretnej przestrzeni.

Osoby, które nie są do końca pewne, czy ich indywidualny projekt jest właściwy dla danej przestrzeni, mogą skorzystać z usług specjalistycznych firm. Obecnie na rynku działa wielu specjalistów, którzy zajmują się nie tylko kompleksowym projektowaniem przestrzeni ogrodowych, ale także doradztwem w wybranych aspektach. Dzięki temu można upewnić się, czy dany projekt jest właściwy, czy konieczne będą jakieś zmiany.

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz