Artykuł sponsorowany

Projektowanie domu jednorodzinnego z Biurem Projektów Indywidualnych Draft

Projektowanie domu jednorodzinnego z Biurem Projektów Indywidualnych Draft

Budowa własnego domu to jeden z największych kroków w dorosłe i niezależne życie. Wyprowadzka z domu rodzinnego lub przeniesienie się z wynajmowanego mieszkania sprawiają wiele radości. Zanim rozpocznie się budowę, trzeba mieć oczywiście odpowiedni projekt. O czym należy pamiętać, zanim zleci się jego wykonanie, aby stworzyć wymarzony dom jednorodzinny?

Warunki zabudowy i pozwolenie

Zanim przystąpi się do wybierania wymarzonego projektu, należy najpierw dowiedzieć się, jak prezentują się warunki zabudowy na danej działce, gdyż nie zawsze będzie możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę. Niektóre lokalizacje wykluczają budowanie domów o określonych cechach np. piętrowych lub mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo człowieka i środowiska.

Wytyczne najczęściej obejmują:

  • Geometrię i kąt nachylenia dachu – płaski lub skośny, zwykle jest to uzależnione strefy klimatycznej. Miejsca narażone na spore opady śniegu zwykle wymagają budowania mocno skośnych i spadzistych dachów.

  • Wysokość zabudowy – dozwolona ilość pięter i ogólna wysokość budynku od fundamentów aż po najwyższy element dachu.

  • Maksymalna powierzchnia – dotyczy łącznej powierzchni zabudowy względem wielkości działki.

Pozwolenie na budowę otrzymuje się dopiero po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym także projektu. Uwzględnienie wytycznych przed rozpoczęciem projektowania domu pozwoli uniknąć konieczności wprowadzenia ewentualnych poprawek.

Jak zlecić projekt?

Wykonywaniem projektów domów jednorodzinnych na życzenie klienta zajmuje się między innymi Biuro Projektów Indywidualnych Draft Mateusz Łaba, którego siedziba znajduje się w Sanoku. Biuro to zajmuje się także wykonywaniem projektów rozbudowy, przebudowy i nadbudowy istniejących budynków. Dodatkowo z oferty firmy mogą skorzystać osoby, które chcą wybudować na swojej posesji altanę czy garaż.

Ale wróćmy do tematu. Podczas wybierania lub zlecania projektu, inwestor powinien zastanowić się nad takimi elementami, jak:

  1. Ilość pięter – dotyczy również podjęcia decyzji o zaprojektowaniu dodatkowego podpiwniczenia lub poddasza użytkowego.

  2. Wielkość domu – powierzchnia oraz ilość poszczególnych elementów musi być zawsze dostosowana do liczny domowników.

  3. Indywidualne potrzeby – rozmieszczenie pomieszczeń powinno odbywać się nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Wiele osób zapomina o uwzględnieniu dodatkowych schowków, spiżarni i warsztatów.

  4. Układ budynku – w stosunku do stron świata.

  5. Możliwości finansowe – są sporym ograniczeniem dla inwestora, dlatego warto na samym początku wyznaczyć sobie widełki cenowe.

Osoby, które nie mają wprawy w planowaniu projektu domu jednorodzinnego, powinny zdać się na wiedzę i doświadczenie architekta, gdyż zwykle ma on do zaoferowania wiele ciekawych i korzystnych rozwiązań.  

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz