Materiał Partnera

Problemy z transportem materiałów budowlanych

Problemy z transportem materiałów budowlanych

Czy to budowa, czy zwykły remont mieszkania, potrzeba materiałów budowlanych. Po ich zakupieniu trzeba je przetransportować na teren budowy i tu pojawia się problem, ponieważ transport samochodowy na przykład cegieł, to niełatwe zadanie logistyczne. Są to zwykle materiały, który nie tylko trzeba odpowiednio zamocować, ale też zwracać uwagę na ich ewentualne przemieszczanie się w trakcie jazdy. Jak zachować bezpieczeństwo w trakcie transportu materiałów budowlanych?

Transport materiałów budowlanych na własną rękę

Jeśli remont jest mały, można spróbować przewieźć materiały budowlane samodzielnie, nawet osobowym samochodem. Wystarczy, że samochód ma zainstalowany hak, wtedy możesz wypożyczyć przyczepę, załadować worki z cementem, farby, paczki z glazurą, czy panele podłogowe. Musisz tylko zwrócić uwagę, by całkowity ciężar auta wraz z przyczepą nie przekroczył 3,5 tony, bo za to grozi mandat, no i w zależności od mocy twojego samochodu, możesz go zwyczajnie uszkodzić. Transportując materiały samodzielnie musisz też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie materiałów budowlanych. Jest to ważne zarówno przez wzgląd na bezpieczeństwo samego towaru, jak i twoje własne, oraz innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba zatem przymocować paczki za pomocą pasów mocujący, na podłodze przyczepy wyłożyć matę antypoślizgową, która zapobiegnie zarówno przesuwaniu się materiału na zakrętach, jak i podczas ruszania i hamowania. Wskazane, by przyczepa miała plandekę, a jeśli nie, na czas transportu należy przykryć je folią, gdyż w razie niespodziewanych opadów deszczu mogłyby przemoknąć i nie nadawać się do użytku. Prowadząc pojazd z przyczepą musisz pamiętać, że może się on zachowywać inaczej, niż jesteś przyzwyczajony, przede wszystkim z uwagi na większy ciężar. Wydłuża się droga hamowania, może inaczej brać łuki na zakrętach. Środek ciężkości może się też zmieniać, jeśli cokolwiek z przewożonych materiałów nie zostało dostatecznie dobrze zamocowane i przemieszcza się pod wpływem oddziaływujących sił. Dlatego należy jechać powoli i ostrożnie, ze zwróceniem uwagi na to, jak auto reaguje.

Transport większej ilości materiałów budowlanych

Samodzielny transport materiałów budowlanych sprawdza się tylko w przypadku remontu mieszkania czy domu o niewielkim zakresie. Aby jednak przetransportować choćby cegły czy pustaki na budowę domu jednorodzinnego, lepiej jednak zlecić to zadanie specjalistycznej firmie zajmującej się transportem wielkogabarytowym. Takie firmy zwykle dysponują samochodami ciężarowymi o dużej ładowności, często wyposażonymi w systemy HDS, które ułatwiają załadunek i rozładunek towaru. Posiadają też różnego rodzaju samochody do przewozu materiałów sypkich, cementów i zapraw luzem lub w opakowaniach zbiorczych, cegieł czy pustaków na paletach, lub dużych elementów prefabrykowanych. Wywrotki, ciągniki siodłowe, cysterny zapewniają pełne bezpieczeństwo transportu. Naczepy kurtynowe, zwane firanami, służą do przewożenia np. cegieł, bloczków czy pustaków, zamocowanych na paletach. W tym wypadku bezpieczeństwo zapewnione jest dzięki mocowaniu, które zapobiega zsunięciu się ładunku i jego niekontrolowanym ruchom wewnątrz pojazdu. Do najpopularniejszych sposobów unieruchomienia palety z ładunkiem należą odciągi, maty, pasy, rozpory lub poduszki powietrzne. Natomiast cegły na palecie winny być obciągnięte folią, w celu ich związania. Powierzchnia ładunkowa naczep kurtynowych, którymi dysponuje firma GraStel z województwa pomorskiego jest wystarczająca, by dostarczać materiały na sporych rozmiarów budowę. Rozsuwana plandeka, hydraulicznie podnoszony dach i przesuwne tylne drzwi ułatwiają szybki załadunek i rozładunek towaru, a wzmocniona szczelna plandeka, wytrzymała ściana przednia i konstrukcja ramy naczepy zwiększająca jej wytrzymałość zapewniają bezpieczeństwo ładunku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz