Artykuł sponsorowany

Rozbiórka obiektu zabytkowego - skomplikowany proces pod specjalnym nadzorem

Rozbiórka obiektu zabytkowego - skomplikowany proces pod specjalnym nadzorem

Wyburzanie lub rozbiórka obiektów budowlanych to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego zaplanowania, zastosowania właściwych narzędzi i procedur oraz dopełnienia niezbędnych formalności. Nie należy przy tym zapominać, że na tle standardowych prac wyburzeniowych, szczególnym stopniem skomplikowania wyróżniają się działania związane z wyburzeniem obiektów zabytkowych, co wynika z faktu, że na właścicielach obiektów, które zostały wpisane do rejestru zabytków, spoczywa obowiązek dopełnienia odpowiednich procedur w przypadku ich rozbiórki.

Niezbędne procedury

Sytuacje gdy niezbędne staje się wyburzenie obiektu budowlanego nie należą do rzadkości i zazwyczaj działania tego typu wiążą się ze złym stanem technicznym budynku, a niekiedy z jego nieuregulowaną sytuacją prawną. Szczególną grupą obiektów, które w wyjątkowych sytuacjach wymagają rozbiórki, są różnego rodzaju obiekty zabytkowe, przy czym działanie to wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń od Generalnego Konserwatora Zabytków. Nie należy jednak zapominać, że wyróżniamy dwa rodzaje obiektów i obszarów znajdujących się pod ochroną konserwatora zabytków:

  1. wpisane do rejestru zabytków,
  2. objęte ochroną konserwatorską (na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub uwzględnione w gminnej ewidencji zabytków).

W przypadku obiektów wpisanych do rejestru zabytków pierwszym krokiem na drodze do rozbiórki jest uzyskanie decyzji Generalnego Konserwatora Zabytków, który dokonuje skreślenia danego obiektu z rejestru zabytków. Aby jednak decyzja ta zapadła muszą zostać spełnione określone przesłanki, tj. obiekt przeznaczony do rozbiórki ulega zniszczeniu w znacznym stopniu, co powoduje uszczerbek na tle wartości historycznych, artystycznych i naukowych lub wartość obiektu nie została potwierdzona w najnowszych opracowaniach naukowych. W przypadku skreślenia obiektu z rejestru zabytków inwestor może wystąpić do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej o wydanie decyzji o pozwolenie na rozbiórkę.

Rozbiórka obiektu zabytkowego w rękach specjalistów

Prace wyburzeniowe to proces, który może nieść ze sobą szereg różnorodnych zagrożeń, a co za tym idzie zadania tego typu należy zlecać wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom, takim jak Krzysztof Nadobnik PHUT, które nie tylko dysponują specjalistycznym sprzętem, ale posiadają również wiedzę oraz doświadczenie pozwalające na przeprowadzenie całej operacji sprawnie i bez niemiłych niespodzianek. Wynika to bowiem z faktu, że rozbiórka nie jest wyłącznie demontażem samego obiektu, gdyż do tego działania należy przygotować zarówno sam budynek (np. poprzez odłączenie go od wszystkich instalacji - gazowych, wodnych, elektrycznych, kanalizacyjne itp.), jak i otaczający go teren. Dodatkowo dobrana powinna być również odpowiednia metoda rozbiórkowa (ręczna, maszynowa, a niekiedy nawet z użyciem materiałów wybuchowych). Zazwyczaj proces rozbiórki obiektu zabytkowego obejmuje:

  • wyznaczenie i zabezpieczenie terenu rozbiórki oraz okolicznych nieruchomości,
  • właściwą rozbiórkę obiektu,
  • wywóz gruzu na tymczasowe miejsce składowania,
  • wyrównanie obszaru rozbiórkowego,
  • ostateczne uprzątnięcie pozostałości po rozbiórce.

Budowle zabytkowe to zazwyczaj obiekty chronione przez prawo, w przypadku których podejmowane jest wiele działań mających na celu jak najdłuższe zachowanie ich w dobrym stanie. Niestety niekiedy stan tego typu budowli sprawia, że mogą one stanowić zagrożenie lub tracą swą wartość historyczną, co powoduje, że jedynym rozwiązaniem jest ich rozbiórka przeprowadzona w porozumieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz