Artykuł sponsorowany

Problem z oponami – jak sobie radzić z uszkodzoną oponą w podróży?

Problem z oponami – jak sobie radzić z uszkodzoną oponą w podróży?

Przebita opona lub uchodzące powietrze to sytuacje, których każdy z nas chciałby uniknąć. Niestety, nie sposób przewidzieć, kiedy opona pęknie lub straci szczelność. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach drogowych i zminimalizować ryzyko uszkodzeń?

Ochrona przed pękaniem opon

Pomimo że pęknięcie opony to sytuacja losowa, można podjąć działania, które zminimalizują ryzyko jej przebicia. Jednym ze środków profilaktycznych jest okresowe sprawdzanie stanu ogumienia. Opony powinny być wymieniane na nowe po pojawieniu się pierwszych śladów zużycia. Absolutną podstawą jest dostosowywania opon do warunków sezonowych. Zamiana opon zimowych na letnie musi nastąpić jeszcze przed pojawieniem się pierwszego śniegu. Wulkanizatorzy z renomowanych serwisów, takich jak Max Gum Warsztat samochodowy, opony, zalecają wymianę opon na zimowe, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.
W czasie sezonowej wymiany opon rutynowo przeprowadza się kontrolę ciśnienia we wszystkich oponach. Eksperci zalecają jednak, aby sprawdzać ciśnienie co najmniej raz na miesiąc. Podczas sprawdzania stanu opon należy brać pod uwagę zarówno stan czterech opon głównych, jak i opony zapasowej.

Ergonomiczna jazda

Jednym ze sposobów ochrony opon przed uszkodzeniem jest dostosowywanie prędkości do warunków panujących na drodze. Agresywna jazda nie sprzyja utrzymaniu dobrego stanu opon i może powodować mikrouszkodzenia ich struktury. Co więcej, ciśnienie powinno być dopasowane do ciężaru auta oraz załadunku. Im wyższy ciężar, tym ciśnienie w oponach powinno być wyższe. W przypadku dużych obciążeń można nieco mocniej podpompować opony.

Uszkodzona opona – jak sobie z nią poradzić?

Jeżeli mimo zachowania środków ostrożności, opona uległa uszkodzeniu, postaraj się zatrzymać jak najszybciej w bezpiecznym miejscu i dokładnie sprawdzić stan opon.
Pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa i ostrożności nawet w czasie parkowania. Dużym błędem popełnianym przez kierowców jest zbyt mocne przyciskanie opon do krawężnika, co skutkuje mikropęknięciami i niewidocznymi uszkodzeniami. Przez taką niedbałość opona wprawdzie nie pęknie z hukiem, ale może powoli uchodzić z niej powietrze. Jeżeli zaobserwujesz, że ciśnienie w oponie zbyt szybko się wytraca (już po kilku dniach od pompowania), być może doszło do niewielkiego uszkodzenia. Drugą częstą przyczyną jest niedomknięcie zaworu.

Pęknięcie opony

Nagłe pęknięcie opony to duże zagrożenie dla ruchu drogowego – zwłaszcza gdy poruszasz się z dużą prędkością. Kiedy dojdzie do pęknięcia, musisz zapanować nad nerwami i zapanować nad pojazdem (co niekiedy wymaga sporej siły). Nie hamuj. Pomimo że logika podpowiada, aby jak najszybciej unieruchomić samochód, gwałtowne hamowanie może spowodować, że zapanowanie nad pojazdem będzie jeszcze trudniejsze. Najlepszym sposobem nad odzyskaniem kontroli jest łagodne puszczanie pedału gazu i rozpoczęcie hamowania dopiero, gdy pojazd zwolni do prędkości ok. 30 km/h.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz