Artykuł sponsorowany

Prawo spadkowe – dlaczego warto skorzystać z usług adwokata?

Prawo spadkowe – dlaczego warto skorzystać z usług adwokata?

Na mocy prawa spadek jest szeroko pojętym ogółem praw cywilnych i majątkowych, które dziedziczą osoby najbliższe zmarłemu. Spadkobiercami mogą być wstępni oraz zstępni, a także osoby spoza kręgu rodziny. Spadek można przyjąć bądź odrzucić, a także dokonać jego podziału czy pozbawić roszczeń do dziedziczenia. Dlatego często w takich przypadkach warto skorzystać z usług adwokackich.

Obowiązki adwokata w sprawach spadkowych

Adwokaci w pierwszej kolejności udzielają porad prawnych, następnie przygotowują dokumenty, w tym różnego rodzaju pisma przedprocesowe, procesowe oraz opinie prawne. Ich zadaniem jest zajmowanie się interesami klientów, by ci mogli uzyskać godziwy zachowek oraz prawidłowy podział spadku zgodnie z testamentem bądź z obowiązującymi przepisami prawnymi. W przypadku poczucia niesprawiedliwości odziedziczoną częścią spadku adwokat rozpocznie między stronami mediacje jako środek zaradczy w celu rozwiązania sporu lub uniknięcia postępowania sądowego. W sytuacji braku porozumienia przystępuje się do dochodzenia praw klienta w sądzie.

Osoba chcąca zrzec się spadku po zmarłym również uzyska kompleksową pomoc adwokata. Weryfikuje on sytuację materialną spadkodawcy, by klient mógł ostatecznie podjąć decyzję o ewentualnym przyjęciu majątku. W sytuacji odmowy mecenas podejmie czynności związane z uchyleniem protokołu spadkowego. Oznacza to, że spadkobierca zobowiązany jest do złożenia w sądzie oświadczenia, w którym odrzuca nabycie spadku. Sąd przeprowadza rozprawę, na której wydaje postanowienie o uchyleniu, ale może też wniosek oddalić. Fachowa pomoc prawna oferowana przez Kancelarię Adwokacka Janusz Goński i Bartosz Kucharski  pozwala na przejście przez sprawy spadkowe bez komplikacji na każdym etapie postępowania.

Co składa się na spadek i jak wygląda jego nabycie?

Na spadek mogą składać się należące do zmarłego nieruchomości, papiery wartościowe, rzeczy materialne, pieniądze, a także długi. W przypadku przyjęcia należy spłacić obciążony dorobek, co często jest kłopotliwe dla osób wskazanych do dziedziczenia. Z chwilą śmierci spadkodawcy następuje otwarcie spadku, co wymusza potwierdzenie praw do jego nabycia. Można w tym zakresie skorzystać z usług notariusza, ale koszty bywają wyższe niż w przypadku wejścia na drogę sądową.

Jeżeli nie ma wątpliwości co do dziedziczenia, sporządza się świadczący o tym akt notarialny, pod którym wszyscy spadkobiercy muszą złożyć swój podpis. Sądowe nabycie spadku jest stosunkowo tańsze, ale i dłuższe. Należy złożyć szereg potrzebnych dokumentów, m.in. skrócony odpis aktu zgonu spadkodawcy czy skrócony odpis aktu urodzenia spadkobiercy. Następnie sąd potwierdza nabycie spadku. Wybór odpowiedniego rozwiązania dobrze jest skonsultować z kancelarią specjalizującym się w prawie spadkowym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz