Artykuł sponsorowany

Prawo do opieki nad dzieckiem – kiedy można je stracić?

Prawo do opieki nad dzieckiem – kiedy można je stracić?

Opieka nad potomstwem, to nie tylko obowiązek, ale także prawo rodzica. Są jednak sytuacje, w których to prawo możemy utracić. W jakich sytuacjach sąd może odebrać rodzicom prawo do opieki nad dziećmi? Co możemy zrobić, by je odzyskać? Co robić, kiedy drugi opiekun dziecka ogranicza nam prawo do spędzania z nim czasu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym krótkim artykule.

Ugoda między byłymi małżonkami

Najlepszym sposobem na podział opieki nad dzieckiem jest przyjęcie ugody. Wypracowując porozumienie z naszym byłym partnerem, mamy szansę zadbać przede wszystkim o dobro dziecka i zaplanować opiekę nad nim tak, by uczestniczyło w niej w podobny stopniu każde z rodziców. W takiej sytuacji sąd może wydać orzeczenie o pozostawieniu pełni władzy rodzicielskiej każdemu z rodziców. Żeby jednak tak się stało, wraz z byłym małżonkiem lub partnerem, musimy przedstawić w sądzie treść porozumienia, które zawiera informacje na temat utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozpadzie małżeństwa, termin i zasady dotyczące płatności alimentów, zasady opieki, także w trakcie ferii, świąt i wakacji oraz sposoby na wymianę informacji na temat rozwoju dziecka. Wypracowanie takiego porozumienia w trakcie rozwodu może być trudne, dlatego warto zrobić to z pomocą prawników. Kancelarię prawną, do której warto zgłosić się w tej sprawie prowadzi adwokat Piotr Kukułka.

Kiedy sąd musi zdecydować za nas?

Jeśli osiągnięcie porozumienia z byłym małżonkiem jest niemożliwe, o opiece nad dzieckiem zdecyduje sąd. W takiej sytuacji pełnię władzy rodzicielskiej przekazuje się tylko jednemu z małżonków. Drugie z małżonków jest pozbawione części praw i obowiązków, co powinno szczegółowo zostać opisane w wyroku rozwodowym. Zanim sąd wyda wyrok, musi poznać sytuację panującą wcześniej w rodzinie – dlatego konieczne jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. To na jego podstawie sąd orzeka zakres praw i obowiązków rodziców. W niektórych sytuacjach, w których jedno z rodziców narusza zasady wykonywania władzy rodzicielskiej, sąd może pozbawić je tej władzy. Dość częstą praktyką jest przyznawanie pełni władzy rodzicielskiej matce – nie znaczy jednak, że ojciec musi się godzić na taki stan rzeczy. Ojcowie mają prawo walczyć o możliwość sprawowania opieki nad swoim potomstwem, często jednak potrzebna jest im do tego pomoc dobrego prawnika. Nie należy się poddawać: w życiu każdego dziecka jest miejsce na dwoje rodziców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz