Artykuł sponsorowany

Pranie różnych typów dywanów – jakie metody?

Pranie różnych typów dywanów – jakie metody?

Chociaż najmodniejszym aktualnie sposobem na wykończenie podłóg są panele lub drewniane deski, wciąż w niemal każdym domu znajdują się mniejsze lub większe dywany. Mogą być tylko małym elementem dekoracyjnym, cieplejszym fragmentem podłogi w sypialni lub pokoju dzieci – także o takie dywany trzeba dbać i regularnie je czyścić. Jak to zrobić w zależności od ich typu?

Obowiązkowa pielęgnacja

Dywany trzeba regularnie czyścić. Sposoby pielęgnacji zależą od typu materiału. Są jednak czynności obowiązkowe, do których należy odkurzanie dywanu raz-dwa w tygodniu, dobierając odpowiednią końcówkę odkurzacza do długości włosia. W ten sposób usuwamy kurz, piasek, roztocza, włosy czy sierść. Raz na kilka miesięcy trzeba go również wytrzepać. Kiedyś tak popularny widok trzepaków na osiedlach dzisiaj jest tylko wspomnieniem, dlatego jeśli mieszkamy w bloku, trudno będzie znaleźć odpowiednie do tego miejsce.

Są firmy, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem dywanów. Najlepsze z nich, takie jak Clean Point , dojeżdżają do klienta i wykonują usługę na miejscu. Usuną oni na sucho lub mokro trudne do sprania w domowych warunkach plamy z tłuszczu, czerwonego wina, soku czy płynów ustrojowych. Z kolei ozonowanie sprawi, że z dywanu znikną nie tylko brzydkie zapachy, ale też bakterie i roztocza, a także zarodki grzybów, które są szczególnie groźne dla alergików.

Dywan typu shaggy

Czyszczenie dywanu typu shaggy może być kłopotliwe. W długim włosiu z łatwością gromadzą się brud, sierść i piasek. Zanieczyszczeń nie widać na pierwszy rzut oka, chociaż są szkodliwe, szczególnie dla alergików. Takie dywany pierze się na sucho, co jest prawie niemożliwe w domowych warunkach. Powinno się do tego wykorzystać specjalną myjkę. Czyszczenie go płynem i wodą sprawi, że będzie musiał schnąć przez wiele dni, a to z kolei może skutkować powstawaniem grzyba.

Dywan polipropelynowe

Dywany polipropelynowe są jednymi z najczęściej kupowanych w Polsce. Zrobione z tworzywa sztucznego sprzedawane są w nieskończonej ilości kształtów i wzorów. Ich regularnie odkurzanie i trzepanie nie wystarczy, by utrzymać je w czystości. Jeśli chcemy wyczyścić dywan samodzielnie, potrzebne będą bardzo delikatne środki piorące, np. płatki mydlane. Trzeba je prać bardzo dokładnie i długo suszyć, aby się nie odbarwiły.

Dywan z wiskozy

Jednym z najpopularniejszych naturalnych materiałów, z których robi się dywany jest wiskoza. Odkurza się ją z włosem na średniej mocy pracy odkurzacza. Do czyszczenia dywanu tego typu potrzebny jest płyn o neutralnym pH i temperatura wody poniżej 50 stopni Celsjusza. Trzeba go potem szybko wysuszyć.

Dywan wełniany

Włókna dywanu wełnianego są bardzo delikatne. Aby go nie zniszczyć, trzeba użyć specjalistycznych środków i delikatnej szczotki. Płyn trzeba dokładnie wypłukać, bo pozostawienie go może zniszczyć dywan. Najlepsze będzie jednak użycie odkurzacza piorącego, który usunie brud delikatnie, bez szkody dla tworzywa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz