Artykuł sponsorowany

Sodowanie i piaskowanie - jak efektywnie wyczyścić antyki?

Sodowanie i piaskowanie - jak efektywnie wyczyścić antyki?

W antykach pożądanym efektem jest ich stary wygląd. Nie oznacza to jednak, że mają być brudne! Najefektywniej można je wyczyścić poprzez proces piaskowania i sodowania. Na czym one polegają i która metoda będzie lepsza do renowacji mebli?

Renowacja antyków

Stare meble często wymagają renowacji, aby mogły zostać ponownie użyte. Nie tyczy się to tylko wyłącznie olejowania drewnianych elementów, malowania ich czy wymiany materiałów i części. Szczególnie ich metalowe elementy często są przerdzewiałe, spatynowane i nieestetyczne. Zdarza się, że mają też "wżery". Jak przywrócić im dawny blask i wyeksponować ręcznie robione elementy? Poddajmy je czyszczeniu metodą sodowania czy piaskowania. Na czym one polegają i która będzie lepsza dla naszych antyków?

Sodowanie

Soda to związek chemiczny, który nadaje się do wielu zastosowań - nie tylko w kuchni czy kosmetyce. Można nią czyścić różne powierzchnie, w tym metalowe czy drewniane. Jest to metoda ekologiczna i nieszkodliwa dla czyszczącego i otoczenia. Świetnie nadaje się do przygotowania na przykład drewnianego mebla przed malowaniem czy impregnacją.

Soda nie niszczy powierzchni danego mebla i pod mikroskopem widać różnicę w porowatości po sodowaniu a piaskowaniu czy szkiełkowaniu. Granulat sody rozpyla się pod ciśnieniem na daną powierzchnię. Soda "eksplodując" czyści daną powierzchnię w bardzo delikatny wbrew nazewnictwu sposób.

Piaskowanie

Piaskowanie polega na czyszczeniu elementów nie tylko piaskiem, ale też innymi twardymi cząsteczkami materiałów takich jak metal, żużel, a nawet suchy lód czy szkło, które są wypuszczane na powierzchnię przez sprężone powietrze. Można nim dojść do nawet najbardziej zakrzywionych miejsc danego mebla. Powierzchnia tak oczyszczanych antyków staje się gładka i lśniąca. Jednak nie zmienia to wyglądu mebla na "nowy", tylko zachowuje efekt starości.

Świetnie nadaje się do powierzchni drewnianych, ale można też w ten sposób oczyszczać cegły, beton, kamienie czy stal. Jej minus to pył wytwarzany podczas prac, który może być groźny dla zdrowia czyszczącego i otoczenia.

Którą metodę wybrać?

Niezależnie od wybranego sposobu, skonsultujmy się ze specjalistą. Niewiele jest zakładów, które świadczą tego typu usługi. Jednym z nich jest "Sodowanie Piaskowanie Szkiełkowanie PW Tomasz Ptaszyński" z Nakła. Jeśli nie możemy się zdecydować, co będzie najlepsze dla naszego mebla, skontaktujmy się z ekspertem i poprośmy o radę.

Sodowanie najlepiej nadaje się do powierzchni drewnianych, nawet elewacji, natomiast piaskowanie do wielu innych. Sodowanie nie niszczy powierzchni. Jest też hygroskopijne, a więc przy okazji pochłania całą wilgoć, która mogłaby wpływać na grzybienie danego elementu. Z kolei piaskowanie sprawi, że metalowe elementy będą błyszczące i naprawdę czyste. Sodą nie da się ich tak odświeżyć i uzyskać spektakularnego efektu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz