Artykuł sponsorowany

Poznaj arkana notarialnych usług z Kancelarią Notarialną Joanny Bednary-Michalczyk i Małgorzaty Bednary-Kowal

Poznaj arkana notarialnych usług z Kancelarią Notarialną Joanny Bednary-Michalczyk i Małgorzaty Bednary-Kowal

Większość osób nie ma na co dzień do czynienia z kwestiami natury notarialnej. Ponieważ udzielanie porad prawnych jest kosztowne, a warto dysponować chociaż podstawową wiedzą w tym zakresie, eksperci z Kancelarii notarialnej Joanny Bednary-Michalczyk i Małgorzaty Bednary-Kowal w Lublinie postanowili przybliżyć zagadnienia związane ze sporządzaniem poświadczeń i aktów notarialnych, potwierdzaniem zgodności odpisu oraz innymi usługami notarialnymi.

Akt notarialny – jeden z najczęstszych powodów wizyty u notariusza

W przypadku między innymi przeniesienia własności na inne osoby, zrzeczenia się jej lub też nabycia spadku, konieczne jest spisanie aktu notarialnego, czyli dokumentu urzędowego, który stwierdza dokonanie danej czynności prawnej. Zarówno sporządzenie samego dokumentu, jak i notarialnych kopii wynika z przepisów prawa lub też zgodnego wniosku zainteresowanych stron.

Istnieje szereg wymogów formalnych, które należy spełnić, aby pismo uzyskało moc prawną. Akt notarialny musi:

  • być sporządzony w języku polskim,

  • zawierać dokładną datę i miejsce sporządzenia, a także dane adresowe stron i innych, wymienionych w dokumencie podmiotów,

  • wskazywać siedzibę kancelarii, a ponadto imię i nazwisko notariusza,

  • posiadać szczegółową treść oświadczenia, opatrzoną podpisami zarówno uczestników, jak i notariusza,

  • zawierać stwierdzenie informujące, że akt został odczytany, przyjęty i podpisany.

Odpis notarialny, spisany, odczytany i podpisany przez notariusza otrzymuje każda ze stron.

– Należy mieć świadomość, że w przypadku niektórych czynności prawnych sporządzenie aktu notarialnego jest obligatoryjne. Jeśli więc dokument nie zostanie spisany, transakcja zostanie uznana za nieważną. – twierdzi ekspert z Kancelarii Notarialnej Joanny Bednary-Michalczyk i Małgorzaty Bednary-Kowal w Lublinie, świadczącej usługi w zakresie między innymi poświadczania podpisu, potwierdzania zgodności wyciągu oraz sporządzania dokumentów i kopii notarialnych, w tym testamentu, umowy darowizny czy zbycia spadku.

Potwierdzanie zgodności kopii z oryginałem

Bardzo często zdarza się, że dana instytucja lub organ wydaje tylko jeden egzemplarz dokumentu. W momencie, kiedy trzeba go przedłożyć w kilku miejscach jednocześnie, niezbędne jest uzyskanie tak zwanej kopii wierzytelnej. Dopiero wówczas pismo takie zyskuje moc dokumentu urzędowego. Sytuacja tego typu ma miejsce chociażby w sądzie, do którego, na potrzeby toczącej się sprawy, należy dostarczyć oryginały dokumentów.

Co ważne, poświadczenia za zgodność z oryginałem może dokonać wyłącznie notariusz lub podmiot, który wystawił dany dokument.

Przykładowo, kserokopię aktu ślubu, zgonu czy urodzenia, oprócz notariusza ma więc prawo poświadczyć także kierownik stanu cywilnego bądź upoważniony w tym zakresie pracownik.

– wyjaśnia ekspert z Kancelarii notarialnej Joanny Bednary-Michalczyk i Małgorzaty Bednary-Kowal, zajmującej się poświadczaniem dokumentów za zgodność z oryginałem, poświadczaniem własnoręczności podpisu i potwierdzaniem umów. Notariusze udzielają również porad prawnych i regulują sprawy spadkowe. Wszystkie zlecenia realizowane są w pełnej zgodności z etyką zawodową, sprawnie i dyskretnie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz