Artykuł sponsorowany

Poziomowanie płytek – krok po kroku

Poziomowanie płytek – krok po kroku

Systemy poziomowania płytek cieszą się sporym uznaniem we współczesnym glazurnictwie. Ta popularność nie powinna dziwić – technologia umożliwia idealne wyrównanie płaszczyzny. Składają się na nią przyklejane komponenty. Samo korzystanie z takich systemów może być dość skomplikowane. Warto natomiast poznać podstawowe zasady związane z poziomowaniem glazury.

Czemu warto korzystać z systemów poziomowania płytek?

Specjaliści w dziedzinie glazurnictwa często poziomują kafelki tradycyjnie: przy użyciu poziomicy, krzyżaków i lasera krzyżowego. Oczywiście ta metoda ma swoje plusy, jednak jest obarczona pewnym ryzykiem. Łatwo popełnić w ten sposób błąd. Poza tym jest to często niepotrzebny naddatek pracy, którą przecież można zakończyć szybciej z takim samym efektem.

Ta klasyczna technologia poziomowania sprawdza się gorzej niż w przypadku systemu poziomowania płytek. Nowszy sposób znacząco ułatwia wykonywanie działań na płytkach podłogowych. Sprawia, że krawędzie sąsiednich płytek są ułożone na tej samej wysokości.

Dzięki temu minimalizuje się ryzyko powstawania zbyt dużych nacisków lub zaburzania poziomów. Nie dochodzi również do nawet minimalnego przemieszczania się elementów.

Z jakich elementów składają się systemy poziomowania płytek?

Przykładowy system poziomowania składa się ze  specjalnego klipsa (zwanego kotwą) oraz z klinika. Wkłada się je w wolne miejsce między kafelkami. Co ważne, można je zastosować na powierzchniach pionowych i poziomych. Dzięki temu sprawdzają się w przypadku kafelkowania całych kuchni i łazienek.

Każdy producent podaje informację o tym, do jakiej grubości płytek jest przeznaczony dany system. Może to być zakres w przedziale od 4 do nawet 20 mm.

Jak poziomować z wykorzystaniem systemu?

Najpierw zwykle nakłada się klej. Robi się to za pomocą packi do glazury na wcześniej przygotowaną powierzchnię. Następnie smaruje się płytkę od wewnątrz i przystępuje się do układania.

Specjaliści ze sklepu budowlanego MS EXPERT przypominają o tym, by dokładnie poziomować podczas tego procesu. Po właściwym ustawieniu płytki należy z dużą precyzją włożyć klipsy pod jej krawędzie. Ile ma być tych elementów? Co najmniej dwa na jedną krawędź.

Kafelki układane są na zamontowane klipsy w sposób bezpośredni. Pora na kolejny produkt w systemie, mianowicie na klinek. Trzeba go włożyć, a potem ustawić na odpowiedniej pozycji.

Po związaniu kleju wystarczy wyłamać klipsy, a kliniki warto zachować na inną okazję.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz