Artykuł sponsorowany

Poroże jako element dekoracyjny - sprawdź jak powstaje trofeum łowieckie

Poroże jako element dekoracyjny - sprawdź jak powstaje trofeum łowieckie

Myślistwo i polowanie to wielowiekowa tradycja wpisana w dzieje człowieka, przy czym we współczesnym świecie rola łowiectwa jest zdecydowanie inna niż przed wiekami. Nie da się jednak ukryć, że podobnie dzisiaj jak i dawniej niezwykłą rolę w polowaniu odgrywają trofea myśliwskie, które stanowią symbol łowieckich zwycięstw, odwagi i umiejętności myśliwskich. Dlatego też stanowią one niezwykle cenną pamiątkę z polowania, którą bardzo często pragniemy zachować oraz wyeksponować w naszych domach. Warto jednak pamiętać, że, aby trofeum było trwałe i przez długi czas wyglądało efektownie, należy je odpowiednio przygotować.

Czym jest trofeum myśliwskie

Samo pojęcie trofeum pojawia się przy różnorodnych okazjach i używane jest w wielu dziedzinach, lecz wszędzie ma ono zbliżone znaczenie, a konkretnie jest to dowód odniesionego sukcesu w wyniku walki lub rywalizacji. Podobnie jest z myślistwem, przy czym dawniej trofea myśliwskie, w postaci skór, pazurów lub czaszek, stanowiły materiał na narzędzia bądź też ozdoby strojów, a niekiedy także jako atrybuty praktyk związanych z magią. Dziś trofeum łowieckie to nadal świadectwo myśliwskiej sprawności zdobywcy, niemniej jednak pełni ono bardziej rolę pamiątkową oraz symboliczną, przywołującą wspomnienia myśliwego. Trofea to przede wszystkim charakterystyczne dla danego gatunku, niejadalne części ciała upolowanego zwierzęcia, które zostały odpowiednio spreparowane. Zalicza się do nich przede wszystkim poroża, ale także skórę, bądź też pazury lub uzębienie.

Zanim poroże zawiśnie na ścianie

Poroże stanowi jedno z najczęściej eksponowanych trofeów, przy czym warto pamiętać, że jest to także ceniony surowiec w zdobnictwie i meblarstwie. Niemniej jednak zanim możliwe będzie wyeksponowanie poroża na naszej ścianie musi być ono odpowiednio spreparowane. Proces ten obejmuje przede wszystkim:

  • usunięcie skóry oraz mięśni z czaszki,
  • płukanie,
  • gotowanie,
  • oczyszczenie czaszki z resztek tkanek,
  • bielenie.

Aby jednak przygotowane w ten sposób trofeum mogło zostać wyeksponowane na ścianie, niezbędne jest zastosowanie specjalnej deski pod poroża, nazywanej również podkładką. Należy przy tym pamiętać, że deska do osadzenia poroża powinna być dostosowana wielkością i kształtem do rodzaju trofeum. Sam montaż poroża do podkładki często wymaga również zastosowania specjalnej klamry montażowej, która umożliwi prawidłowe i trwałe zamocowanie czaszki. Odpowiednio dobrana deska umożliwi właściwą ekspozycję poroża, a swoim kształtem, kolorem i rodzajem zdobienia będzie dopasowana do stylistyki pomieszczenia, w którym ma zawisnąć. Dlatego też poszukując odpowiedniej podkładki pod trofeum myśliwskie warto skorzystać z oferty doświadczonych producentów, takich jak Firma Koczy.

Poroża na ścianie to element dekoracyjny, który może pojawić się w przypadku aranżacji wnętrz o zróżnicowanej stylistyce. Warto jednak pamiętać, że każde trofeum wymaga naszego szacunku, okazanego poprzez właściwe jego wyeksponowanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz