Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o rogach myśliwskich?

Co warto wiedzieć o rogach myśliwskich?

Róg myśliwski to jeden z najstarszych instrumentów, którym posługiwali i po dziś dzień posługują się myśliwi w celu komunikacji podczas polowań. Jest to instrument, mający praktyczne zadanie, a więc można na nim wydawać jedynie naturalne dźwięki, czyli tak zwane alikwoty, co w praktyce oznacza maksymalnie siedem dźwięków  przy dużej wprawie w grze. Rogi myśliwskie wykonywało się pierwotnie tylko z surowców naturalnych. Jak jest dziś? Co warto wiedzieć o rogach myśliwskich?

Historia rogów myśliwskich

Historia rogów myśliwskich sięga czasów starożytności, kiedy to zaczęto coraz sprawniej polować i trzeba było pomyśleć nad sposobem komunikacji na większe odległości. Myśliwi wpadli wtedy na pomysł zastosowania w tym celu rogów zwierzęcych, w tym bawołu, barana, wołu jak również kości słoniowej, drewna, a później wykorzystywano do wyrobu tego instrumentu nawet metalu. Z czasem także pasterze i żołnierze zaczęli wykorzystywać rogi myśliwskie na polach i na wojnach.

Róg bawoli

W przypadku rogów bawolich ciekawym był fakt, iż każdy egzemplarz wydawał nieco inny dźwięk, co sprawiało, iż możliwe było rozpoznanie po ich dźwiękach nadchodzącego konkretnego myśliwego. Dawniej także rogi myśliwskie były kojarzone z wyższymi sferami, dla których charakterystyczny był zwyczaj urządzania polowań, a rogi myśliwskie stanowiły konieczną i ważną część wyposażenia każdego rycerza - myśliwego.

Drewniane rogi

Oprócz rogów myśliwskich wykonanych z rogów zwierząt, zaczęto, tak jak już wcześniej zostało to nadmienione, wytwarzać rogi myśliwskie z drewna. Oto najpopularniejsze ich rodzaje:

  • borówka - to sporych gabarytów róg myśliwski wykonywany z klonowca, sosny lub jodły, wydający niskie i głębokie dźwięki
  • kniejówka - jest to małych rozmiarów róg z ustnikiem wykonanym z kości. Wydaje on wysokie i donośne dźwięki, a wytwarzany jest on z drewna jarzębiny, jabłoni lub gruszy
  • charciówka zwana również chrustówką - to mały róg myśliwski wykonywany z różnego rodzaju drewna. Wydaje on najdonośniejsze tony i używa się go najczęściej podczas polowań z chartami w czystym polu
  • róg z drewna brzozowego - obszywa się go skórą dla ochrony przed pękaniem i lakieruje lub lakuje z zewnątrz, aby uzyskać czystsze i głośniejsze tony
  • trąbka jałowcowa - cechuje go duża giętkość.

Dzisiejsze rogi myśliwskie

Dzisiaj produkuje się także metalowe rogi myśliwskie, a najpopularniejsze współczesne ich wersje to róg pszczyński wentylowy oraz róg kieszonkowy inaczej zwany rogiem prof. Clewinga. Róg pszczyński wentylowy ma dołączony mechanizm wentylowy, a jego zaletą jest możliwość wydobywania pełnej skali chromatycznej, zaś róg kieszonkowy jest bardzo popularny na polowaniach ze względu na swoją poręczność i lekkość (waży maksymalnie 250 g).

Gdzie można dostać rogi myśliwskie?

Szeroki wybór rogów myśliwskich różnych rodzajów najwyższej jakości, w atrakcyjnych cenach znajdą Państwo w ofercie firmy Róg Przedsiębiorstwo Łowieckie.

Opracowanie:
Ostroróg, Lipowa 12
tel. 604 897 107
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz