Poradnik – jak wybrać nawigację samochodową?

Poradnik – jak wybrać nawigację samochodową?

Nawigacja samochodowa jest przydatnym urządzeniem, które pozwala na swobodny przejazd z punktu A do punktu B. Dzięki temu akcesorium nie zabłądzimy. Wybór odpowiedniego GPS-a może być jednak nie lada wyzwaniem. Na rynku mamy wiele modeli i trudno jest wybrać ten właściwy. Podpowiemy, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego GPS-a i jak obsługiwać zakupiony model.

Czym kierować się w wyborze odpowiedniej nawigacji samochodowej?

Nawigacja samochodowa powinna ułatwiać podróż, dlatego bardzo ważne jest, żeby twój GPS posiadał ekran o odpowiedniej wielkości. Optymalne są te, których przekątna wynosi 4,3 cala. Mniejsze urządzenie nie będzie już takie wygodne w obsłudze – wpisanie ulicy czy obserwowanie mapy podczas jazdy samochodem okaże się problemem i będzie uciążliwe. Większe urządzenie również ma znaczące wady – może utrudniać widoczność, co znacznie obniży komfort jazdy. Takie urządzenie nie może więc być ani za duże, ani za małe.

Przy zakupie nawigacji samochodowej warto również kierować się pamięcią urządzenia. Nawet jeżeli obecnie nie pokonujesz dziennie setki kilometrów, sytuacja ta zawsze może ulec zmianie. Wybierz GPS o dużej pamięci nawigacji. W przyszłości umożliwi ci to skorzystanie z większej ilości tras.

Pamiętaj, że wielkim atutem jest GPS, który ma więcej niż jedną opcję zasilania. Wbudowana bateria będzie zbawieniem podczas awarii akumulatora. Wtedy, nawet jeżeli utkniemy na drodze, będziemy mogli wezwać pomoc.

Wejście słuchawkowe mini jack również będzie przydatne. Głos nawigacji jest pomocny dla kierowcy, ale dla pasażera często bywa uciążliwy. Dlatego, żeby zadbać o komfort jazdy pasażerów, warto zapewnić sobie możliwość korzystania ze słuchawek.

Jakie dodatkowe funkcje możesz wybrać?

Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje sprzętu, który kupujesz. Odbiornik komunikatów TMC informuje o aktualnej sytuacji na drodze. Pozwoli ci on ominąć korki i roboty drogowe – sprawi, że dotarcie do celu będzie bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Wartościową funkcją nawigacji jest także powiadamianie głosowe o przekroczeniu dozwolonej prędkości. Funkcja ta poprawi twoje bezpieczeństwo na drodze i zapewni komfort jazdy. Przekroczenie prędkości nie umknie już twojej uwadze.

Najlepsza nawigacja samochodowa to taka, która łączy w sobie wiele funkcji. Im więcej dodatków i opcji tym większa pewność, że szybko i wygodnie dojedziesz do celu, a po drodze nie będą czekały na ciebie żadne przykre niespodzianki.

Jak obsługiwać nawigację samochodową?

Przede wszystkim pamiętaj, że GPS to tylko urządzenie, które może popełniać błędy. Traktuj je bardziej jak pomocnika i nie zawierzaj ślepo jego wskazówkom.

Określ cel podróży: możesz wpisać mniej lub bardziej dokładny adres lub interesujące cię miejsce – hotel, zabytek czy szpital bądź współrzędne geograficzne punktu, do którego chcesz dotrzeć.

Nawigacja pozwala na wybór rodzaju drogi, jaką będziesz jechać. Przeważnie są to drogi wielopasmowe, określane mianem optymalnych.

Możesz również sprecyzować, czy chcesz jechać płatnymi drogami czy wolisz z nich nie korzystać. Pamiętaj, że czas dotarcia do celu będzie krótszy, ale również taki wybór wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Możesz także wybrać, czy będziesz chciał jechać drogą gruntową. Jeżeli posiadasz samochód z napędem na cztery koła, możesz podjąć to ryzyko. Taki wybór zmniejszy jednak komfort jazdy i wydłuży czas przejazdu. Warto zatem unikać terenów nieutwardzonych.

Czy mapy w nawigacjach są zawsze aktualne?

Zmiany na mapach nanosi się raz na trzy miesiące, a czasami nawet raz na pół roku i rzadziej. Dlatego przed podróżą zawsze warto sprawdzić możliwości tras w sieci. Aktualizacja mapy często oznacza także dodatkowe opłaty. Cena nawigacji samochodowej jest tu kluczowa. Im droższe i lepsze urządzenie, tym późniejsze koszta eksploatacji będą mniejsze – w droższych urządzeniach pierwsze aktualizacje często znajdują się w pakiecie.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz