Artykuł sponsorowany

Porządek w przewodach. Jak działają zwijadła pneumatyczne?

Porządek w przewodach. Jak działają zwijadła pneumatyczne?
Co wpływa na bezpieczeństwo pracy w zakładach takich jak warsztaty samochodowe? Odpowiedzi można wskazać kilka, np. wysokiej klasy wyposażenie, doświadczenie i profesjonalizm pracowników etc. Jednak nawet przy świetnym wyposażeniu i wykwalifikowanej załodze w zakładzie może dojść do wypadku, jeśli nie będzie w nim utrzymany porządek. Urządzeniem, które pomoże wprowadzić odpowiednią organizację pracy w warsztacie, są zwijadła automatyczne.

Czym są zwijadła automatyczne?

Zwijadłem automatycznym nazywamy specjalny bęben, na który nawijany jest przewód pneumatyczny, przeznaczony do transportowania sprężonego powietrza. Zwijadło znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie stosowane są narzędzia zasilane pneumatycznie, między innymi w warsztatach samochodowych.

Jak działa zwijadło automatyczne?

Zasada działania zwijadła pneumatyczne bardzo przypomina mechanizm odpowiedzialny za zwijanie pasów bezpieczeństwa w samochodach. Wewnątrz bębna znajduje się sprężyna, która rozciąga się coraz bardziej wraz z rozwijaniem się węża pneumatycznego. Jeśli chwycimy za przewód i pociągniemy, odczujemy opór – jeśli następnie go puścimy, wąż zacznie się z powrotem nawijać na bęben. Mechanizm zwijający jest skonstruowany w ten sposób, żeby możliwe było jego zablokowanie w wybranej pozycji – dzięki temu wąż nie zostanie wyrwany nam z rąk, kiedy odłożymy podłączone do niego narzędzie lub lekko poluźnimy chwyt na przewodzie.

Zalety zwijadeł pneumatycznych

Zwijadło to element wyposażenia warsztatu, w które warto zainwestować z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że jest wygodne – automatycznie zwijanie przewodów pozwala zaoszczędzić sporo czasu, który w normalnych okolicznościach należałoby poświęcić na wykonanie tej czynności ręcznie. Po drugie pozwala ono korzystnie wpłynąć na porządek i organizację pracy w warsztacie. Jest to kwestia bardzo istotna, której nie należy lekceważyć.

Leżące luzem kable i przewody nie tylko utrudniają pracę, ale również mogą stać się potencjalną przyczyną wypadku – wyjaśnia przedstawiciel firmy Darkomp - Wystarczy chwila nieostrożności, aby się o niej potknąć, co w warsztacie pełnym narzędzi i pracujących urządzeń jest bardzo groźne.

Po trzecie – bęben zwijadła chroni nawinięty przewód przed uszkodzeniami.

Inne zalety zwijadeł

Zwijadła pneumatyczne posiadają również kilka innych zalet, czyniących z nich bardzo funkcjonalne narzędzie. Ich montaż do ściany jest bardzo prosty, wystarczy przymocować do ściany ramę zwijadła, zaś samo urządzenie umieścić na niej. Długość przewodu na zwijadle – w zależności od modelu urządzenia – może wahać się od kilku do kilkunastu metrów. Do zwijadła można podłączyć źródło sprężonego powietrza o ciśnieniu do kilkunastu bar.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz