Materiał Partnera

Pompy samozasysające – charakterystyka i zastosowanie

Pompy samozasysające – charakterystyka i zastosowanie

Pompy samozasysające odśrodkowe to urządzenia, które sprawdzają się do pompowania czystej wody. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość samozasysania cieczy co sprawia, że sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zwykłe pompy nie działają w sposób prawidłowy. Czym jeszcze charakteryzują się opisywane urządzenia, a także jakie dokładnie jest ich praktyczne zastosowanie? Serdecznie zapraszamy Państwa do lektury.

Charakterystyka odśrodkowych pomp samozasysających

Urządzenia jakimi są pompy samozasysające stosuje się wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność rozruchu urządzenia bez początkowego zalania układu ssącego. Ma to miejsce np. w wozach strażackich lub w układach pompowych jako pompy rozruchowe. Ich zasada działania polega na zasysaniu powietrza przez wirnik aż do obudowy, w której powietrze to ulega zmieszaniu z cieczą. Mieszanina ta wypychana jest do tzw. króćca, a po usunięciu powietrza, samo urządzenie rozpoczyna proces pompowania cieczy.

Z jakich tworzyw produkuje się pompy samozasysające?

Jedną z firm zajmujących się produkcją pomp samozasysających jest BBA Pumps. W swojej ofercie proponuje ona urządzenia wykonane z żeliwa, brązu i stali nierdzewnej. Ta ostatnia cechuje się wysoką odpornością na korozję, dzięki czemu pompa zachowuje swoją trwałość nawet po wielu latach użytkowania. Pompa zbudowana z brązu (model B40 BVBMC), znajduje natomiast zastosowanie na statkach i na życzenie klienta może posiadać także certyfikat branży transportowej.

Zastosowanie pomp samozasysających

Pompa samozasysająca znajduje zastosowanie jako urządzenie do pompowania czystej wody, przede wszystkim ze zbiorników lub studni kopalnych. Często można znaleźć ją również w systemach zaopatrujących domy oraz osiedla w wodę, ale także w systemach do nawadniania upraw i terenów zielonych. Ponadto okazuje się, że urządzenie to może mieć zastosowanie także do pompowania innych cieczy, np. olejów, paliw, a nawet agresywnych pod względem chemicznym płynów. To jednak wciąż nie wszystkie branże, w których można znaleźć te urządzenia, sprawdzają się bowiem także w myjniach do podnoszenia ciśnienia. 

Jak widać pompy samozasysające odśrodkowe to urządzenia o dość specyficznych cechach, które mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach, a także w naszym najbliższym otoczeniu. Szeroką gamę tych urządzeń o różnych cechach dopasowanych do różnych oczekiwań klientów, proponuje m.in. firma BBA Pumps, specjalizująca się także w produkcji rur i szybkozłączy, a także systemów igłofiltrów.

Opracowanie:
Piaseczno, Żeromskiego 39A
tel. 227 138 611
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz