Pomiary ochronne instalacji elektrycznych z System Plus

Przeprowadzenie pomiarów ochronnych instalacji elektrycznej to jeden z obowiązków nałożonych przez ustawodawcę na właścicieli lub zarządców budynków. W myśl Prawa budowlanego raz na pięć lat należy wykonywać badania, które potwierdzą prawidłowe działanie instalacji oraz ochrony przeciwpożarowej. Sprawdźmy, co na ten temat mówią eksperci z firmy System Plus.
Pomiary ochronne – co obejmują i na czym polegają?
Całościowe kontrole stanu systemów elektrycznych to gwarancja bezpieczeństwa i bezawaryjnej pracy instalacji. Jak wskazuje technik z System Plus, wyróżniamy trzy typy pomiarów – rezystancji izolacji, impedancji pętli zwarcia oraz przewodów uziemiających i wyrównawczych.
W pierwszej kolejności badamy stan izolacji przewodów oraz elektroniki użytkowej. Izolacja to główny element ochrony przeciwporażeniowej – jej prawidłowe działanie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Kolejny pomiar, wykonywany przy pomocy miernika wywołującego sztuczne zwarcie, dotyczy czasu aktywacji zabezpieczeń nadprądowych lub różnicowoprądowych w gniazdkach elektrycznych. Z kolei badanie uziemienia ma podstawowe znaczenia dla zapewnienia wysokiej efektywności działania ochron przeciwporażeniowych, przeciwprzepięciowych oraz odgromowych
– mówi pracownik firmy System Plus.
Gdzie wykonuje się pomiary ochronne?
Jak wskazuje specjalista z firmy System Plus, pomiary ochronne instalacji elektrycznej powinny być przeprowadzane zarówno w instytucjach użyteczności publicznej i zakładach produkcyjnych, jak i prywatnych obiektach mieszkalnych. Pomimo że obowiązek okresowej kontroli nie obejmuje właścicieli i zarządców budynków jednorodzinnych, warto zdecydować się na przeprowadzenie pomiarów – to najskuteczniejsza metoda wykrycia ewentualnych nieprawidłowości i naprawy niewielkich usterek. Po wykonaniu pomiarów technik z System Plus przekazuje zlecającemu pełną dokumentację z załączonymi uprawnieniami osoby przeprowadzającej pomiary.