Artykuł sponsorowany

Pogrzeb świecki i wyznaniowy - czym się od siebie różnią?

Pogrzeb świecki i wyznaniowy - czym się od siebie różnią?

Świecki pogrzeb to krok, na który decyduje się coraz więcej Polaków. Jeszcze do niedawna był on postrzegany negatywne, dziś staje się już normą. Tego typu pochówek jest zwykle wyborem osób niewierzących, choć nie tylko. Główną różnicą między pogrzebem świeckim i wyznaniowym jest brak duchownego, nieco inaczej też wygląda ceremonia. Warto dowiedzieć się, jak wygląda taka uroczystość.

Jak wygląda pogrzeb świecki?

O rodzaju pochówku (pochówek świecki lub wyznaniowy) decyduje sama osoba na przykład w testamencie lub wyrażając swoją wolę tuż przed śmiercią. W przypadku, gdy zmarły nie zostawi żadnych życzeń, decyzję o pogrzebie podejmuje najbliższa rodzina.

A jak konkretnie wygląda pogrzeb świecki? W tym przypadku osobą, która prowadzi uroczystość, jest nie ksiądz, lecz tak zwany mistrz ceremonii. Może być nim pracownik zakładu pogrzebowego posiadający odpowiednie przygotowanie bądź też osoba wybrana przez rodzinę zmarłego. Zadaniem mistrza ceremonii jest przeprowadzenie wywiadów z rodziną i innymi bliskimi zmarłego celem przygotowania mowy pogrzebowej podkreślającej zalety i osiągnięcia zmarłego. W przypadku świeckich pogrzebów jest również mile widziana przemowa bliskich - rodziny, przyjaciół lub współpracowników.

Świecka ceremonia pogrzebowa może mieć miejsce na cmentarzu komunalnym i kaplicy cmentarnej. Mistrz ceremonii niekiedy już przy bramie wita rodzinę zmarłego i pozostałych żałobników. Świeckim pogrzebom niekiedy towarzyszy muzyka na żywo. Długość ceremonii może być różna - w zależności od życzeń rodziny. Może ona trwać zarówno dwadzieścia minut, jak i godzinę. Po pogrzebie następuje stypa, czyli wspólny posiłek. Podobnie jak w przypadku pogrzebu wyznaniowego jest to czas na wspominanie zmarłego.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Bez względu na to, czy wybór padnie na pogrzeb świecki, czy wyznaniowy, bliscy zmarłego muszą pamiętać o dopełnieniu formalności. Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić po śmierci bliskiej osoby, jest zawiadomienie lekarza z przychodni. Lekarz wystawia kartę zgonu, która jest później niezbędna do wystawienia aktu zgonu. Jeśli przyjazd lekarza jest niemożliwy, należy wezwać karetkę. Później można skontaktować się z zakładem pogrzebowym, a jego pracownicy poinformują o kolejnych krokach.

Profesjonalne zakłady pogrzebowe, takie jak Zakład Pogrzebowy Zbigniew Kwinta z Olkusza, są w stanie zdjąć z żałobników w zasadzie większość formalności związanych z pochówkiem, np. zakup ubrań dla zmarłego, zamówienie nekrologu, czy też otrzymanie zasiłku z ZUSu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz