Artykuł sponsorowany

Formalności pogrzebowe krok po kroku

Formalności pogrzebowe krok po kroku

Śmierć bliskiej osoby zwykle przychodzi nagle i niespodziewanie. Jest to bardzo trudny czas, pełen smutnych emocji, lecz rodzina zmarłego musi znaleźć w sobie siłę, aby zorganizować pogrzeb i załatwić niezbędne formalności. Zwykle mało kto z nas ma wiedzę, jak one wyglądają. Dlatego poniżej podpowiadamy co zrobić, krok po kroku, gdy bliska osoba umrze.

Jak wyglądają formalności pogrzebowe?

Pierwsza rzecz, jaką należy zrobić tuż po śmierci, to kontakt z przychodnią i wezwanie lekarza, który w ciągu ostatniego miesiąca leczył zmarłego. Jeśli przyjazd lekarza jest niemożliwy lub nie ma takiego lekarza, należy wezwać karetkę. Specjalista wystawia kartę zgonu, która z kolei jest niezbędna do uzyskania aktu zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kolejnym krokiem jest kontakt z zakładem pogrzebowym. Pracownicy zakładu przewożą ciało do kostnicy. Aby przekazać ciało, oprócz karty zgonu należy przygotować dowód osobisty zmarłego, NIP, legitymację ZUS zmarłego i współmałżonka, jeśli taki jest, a także zaświadczenie o zatrudnieniu/ostatni odcinek renty lub emerytury. Pracownicy zakładu pogrzebowego wspólnie z rodziną zmarłego ustalają szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowej. Omawiana jest m.in. data pochówku, wybór cmentarza, trumny/urny, kwiatów, wieńców, oprawy muzycznej, kosmetyki pośmiertnej, nekrologu, transport żałobników itp.

Pozostałe formalności

Formalności pogrzebowe obejmują również wizytę w urzędzie stanu cywilnego. W ciągu trzech dni od zaistnienia zgonu (a w przypadku choroby zakaźnej - w ciągu doby) należy zgłosić się do urzędu wraz z kartą zgonu i dowodem osobistym zmarłego. USC wystawia akt zgonu w trzech egzemplarzach. Jest on niezbędny do otrzymania zasiłku pogrzebowego i ubezpieczenia. Zasiłek ZUS przysługuje osobie lub placówce, która pokryła koszty pogrzebu w przypadku, gdy osoba zmarła była ubezpieczona w ZUS, była emerytem lub rencistą, była osobą korzystającą z zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego. Na zgłoszenie wniosku o zasiłek jest dwanaście miesięcy.

Profesjonalne usługi pogrzebowe

Jak widać, jest to dość sporo do zrobienia w krótkim czasie, a sprawy nie ułatwia fakt, że rodzina tracąc kogoś bliskiego, przeżywa najtrudniejszy moment w życiu. Dlatego zakłady pogrzebowe oferujące usługi na najwyższym poziomie, takie jak Zakład Pogrzebowy Zbigniew Kwinta z Olkusza, są w stanie zdjąć ze swoich klientów ciężar praktycznie wszystkich formalności pogrzebowych. Niezbędne jest do tego podpisanie specjalnego upoważnienia. Wówczas zakład pogrzebowy może zacząć działać, a rodzina zmarłego - poświęcić czas na ostatnie pożegnanie.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz