Materiał Partnera

Podział wózków widłowych ze względu na typ napędu

Podział wózków widłowych ze względu na typ napędu

Wózek widłowy powinien być dostosowany do określonych warunków pracy. Dlatego przedsiębiorca przed zakupem musi obeznać się z różnymi markami, możliwościami udźwigu, a także formami napędu. Od tego czynnika zależą koszty eksploatacyjne i przeznaczenie wózka. Wyróżnia się silniki spalinowe, elektryczne lub napędzane gazem. W tym artykule przeczytasz, czym się charakteryzują poszczególne rodzaje.

Wózki widłowe spalinowe

Paliwem tego rodzaju wózków jest olej napędowy (diesel), jednak na rynku można znaleźć także modele zasilane gazem LPG. Wózki widłowe spalinowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Możliwości podnoszenia sięgają nawet do kilku ton. Przy wzroście wysokości podnoszenia występuje niewielki spadek udźwigu. Zaletą jest także to, że wózki spalinowe doskonale współgrają z pracą operatora. Najlepiej sprawdzają się na nierównym terenie, a także w zakładach pracy, gdzie trzeba przewozić ładunek między kilkoma budynkami. Z kolei największa ich wada dotyczy tego, że ze względu na emisję spalin są to urządzenia, które można używać tylko na świeżym powietrzu. Nie wolno jeździć nimi w pomieszczeniach zamkniętych, chyba że zostały one rozbudowane o odpowiednie filtry. Nowoczesne modele produkowane są tak, by spełniały unijne wymagania dotyczące emisji szkodliwych substancji i poziomu hałasu, dlatego są one bezpieczne dla użytkowników, o ile używa się ich zgodnie z zaleceniami producenta.

Wózki widłowe elektryczne

Wózki pracujące za pomocą energii elektrycznej nazywane są także akumulatorowymi. Silnik napędzany jest energią z baterii o bardzo długiej żywotności. Nie wytwarza szkodliwych spalin i nie emitują tyle hałasu co inne rodzaje widlaków, dlatego zakres stosowania tych wózków jest dużo większy. Mogą one wykonywać pracę zarówno w budynkach, jak i poza nimi, jednak najlepiej sprawdzają się na małych przestrzeniach. Duży udźwig i łatwość w manewrowaniu sprawiają, że doskonale się nimi steruje. Specjalista z firmy Progi-Bis Cieślak w Lublinie mówi:

Wózki elektryczne są tanie w eksploatacji i do tego bardzo wytrzymałe. Ładowanie akumulatorów przeważnie nie jest problemem. Stacja szybkiego ładowania umożliwia napełnienie baterii w 4 do 8 godzin, co starcza na około 8-10 pracy.

Wózki widłowe gazowe

Niskoemisyjne wózki mogą być wyposażone w silniki LPG lub CNG ze specjalną instalacją gazową stanowią swego rodzaju alternatywę dla tradycyjnych wózków spalinowych i wózków elektrycznych. Możliwość zasilania ze standardowej butli gazowej jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Nie trzeba podłączać akumulatora jak w wózkach elektrycznych ani tankować tak, jak w wózkach spalinowych. Wymiana butli jest szybka i bezproblemowa. Wózki gazowe, podobnie jak wózki spalinowe, także przeznaczone są głównie do pracy na otwartym terenie. W przypadku używania ich w pomieszczeniach o słabej wentylacji trzeba wyposażyć je w filtry. Emisja zanieczyszczeń może być groźna nie tylko dla człowieka, ale również szkodliwa dla niektórych produktów. Wózki na gaz są cichsze niż wózki spalinowe. Jest to rodzaj widlaków, który w ostatnich latach był najczęściej kupowany. Zaletą stosowania gazu jest przede wszystkim jego niska cena.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz