Materiał Partnera

Podstawowe wyposażenie wędkarza. Co musi zawierać?

Podstawowe wyposażenie wędkarza. Co musi zawierać?

Wędkowanie to rodzaj aktywności, której uprawianie wiąże się z kupnem wielu niezbędnych akcesoriów pozwalających na rozpoczęcie przygody oraz tych znacząco ułatwiających łowienie ryb. Każda technika wymaga stosowania nieco innego sprzętu. Pasjonaci i zapaleni wędkarze widzą w tym zajęciu  przede wszystkim relaks, odprężenie i kontakt z naturą, a także nutę rywalizacji i satysfakcję z poczynionych łowów. Co powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu początkującego wędkarza?

Na początek wędka

Kompletowanie pierwszego sprzętu wędkarskiego powinno odbywać się systematycznie. W miarę upływu czasu określisz bowiem swoje preferencje co do stylu wędkowania, a przede wszystkim zweryfikujesz dalszą chęć rozwoju tej pasji. Wędkowanie powinno być jednak poprzedzone zapoznaniem się z obowiązującymi przepisami. Nieprzestrzeganie ich może wiązać się z wysokimi karami finansowymi. Symbolem wędkowania oraz atutem każdego miłośnika tej aktywności jest niezaprzeczalnie wędka. Jej wybór nie jest jednak tak prostą i oczywistą kwestią, jak mogłoby się wydawać zwykłemu laikowi. W zależności od sposobu połowu, wyróżnia się wiele rodzajów wędek. Jak mówią specjaliści ze sklepu zoologiczno-wędkarskiego Mila, najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie od metody spławikowej. Dzięki temu możliwe będzie zapoznanie się z podstawowymi zasadami zachowania na wodzie, zachowaniem ryb oraz obsługą i kontrolowaniem sprzętu. Na początek idealna będzie wędka spinningowa  z kołowrotkiem, czyli w miarę uniwersalny kij. Im prostsza konstrukcja wędki, tym nauka wędkowania będzie łatwiejsza i nie zniechęci już na samym wstępie. Długość pierwszej wędki nie powinna przekraczać 3 metrów.

Dodatkowe wyposażenie

Oczywiście wędka to nie wszystko. Musi być ona wyposażona we wcześniej wspomniany kołowrotek, który umożliwia holowanie ryby, zwłaszcza w przypadku jej dużych rozmiarów. Dodatkowo powinien mieć stałą i zapasową szpulę oraz wiele metalowych łożysk, decydujących o sprawności tego elementu. Haczyki z kolei służą do zamocowania przynęty, dlatego muszą być mocne. Nie warto więc na nich oszczędzać. Istotną rolę odgrywa także wybór żyłki. Z opinii specjalistów ze sklepu zoologiczno-wędkarskiego Mila wynika, że zbyt duża elastyczność spowoduje ciągłe jej plątanie się. Cieńsza żyłka zwiększa szanse udanego połowu, ze względu na możliwość dalszego rzutu całego zestawu. Jednakże na początek najlepszym rozwiązaniem będzie ta mocniejsza – nie będzie tak często się zrywać. Niezbędny jest również spławik, czyli sygnalizator brania oraz podbierak i siatka na ryby. Wędkowanie nie będzie miało sensu bez odpowiednio dopasowanej zanęty. Jej zadaniem jest zwabić w konkretne miejsce jak największą ilość ryb. Przynęta może być żywa, w postaci białych lub czerwonych robaków lub sztuczna np. błystka, wobler lub twister. Wędkarze nie rozstają się także ze specjalnym krzesełkiem i podpórkami, które ułatwiają trzymanie wędki.

Opracowanie:
Kowalewo Pomorskie, Strażacka 1 B
tel. 56 684 14 06
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz