Artykuł sponsorowany

Czym powinna cechować się dobra zanęta na karpia? Zapytaliśmy specjalistę ze sklepu wędkarskiego Milavet!

Czym powinna cechować się dobra zanęta na karpia? Zapytaliśmy specjalistę ze sklepu wędkarskiego Milavet!

Rozsądnie prowadzone nęcenie zwabi ryby w wybrany obszar łowiska – wie to każdy doświadczony wędkarz. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że ryby, podobnie jak inne gatunki zwierząt, mają swoje preferencje smakowe i aromatyczne, którymi kierują się przy wyborze pokarmu. Co lubi karp? Jakiej zanęty trzeba użyć, by cieszyć się udanym połowem tej ryby? O odpowiedź poprosiliśmy eksperta z internetowego sklepu zoologiczno-wędkarskiego Milavet.

Czym charakteryzuje się wędkarstwo karpiowe?

Karp to jedna z najpopularniejszych ryb zasiedlających polskie jeziora i stawy hodowlane. Na ten gatunek można natknąć się także w wolno płynących rzekach. Ze względu na swoje ponadprzeciętne warunki fizyczne karpie należą do jednych z najsilniejszych ryb w krajowych akwenach. Rekordowy okaz złowiono w 2007 roku i miał on długość 109 cm i 30 kg wagi! Łowienie karpi wymaga dobrej znajomości specyfiki gatunku, odpowiedniego sprzętu, doświadczenia i nieco wędkarskiej intuicji. Jak tłumaczy specjalista z internetowego sklepu wędkarskiego Milavet:

„Wędkarstwo karpiowe można uprawiać w zasadzie przez cały rok, choć zimowe polowania nie należą do najbardziej efektywnych. Najwięcej brań można zanotować w okresie od czerwca do września, kiedy to ryby są najbardziej aktywne. Karpie można łowić metodą na spławik lub na grunt, jednak w obu przypadkach trzeba pamiętać o sensownej taktyce zanęcania.”

Jaką zanętę, a jaką przynętę na karpia wybrać?

Istnieje zasadnicza różnica między przynętą a zanętą wędkarską. Przynęta to organiczny lub sztuczny produkt, który umieszcza się na haczyku, by zwabić rybę. Najlepszą przynętą na karpia będzie kukurydza lub kulki proteinowe, które są bardzo popularne i lubiane przez karpie. Kulki proteinowe są dostępne w różnych smakach i kolorach. Zanęta z kolei to pokarm służący do wabienia ryb i utrzymania ich w konkretnym obszarze łowiska. Zanętę na karpia można zrobić samemu lub kupić gotową w sklepie wędkarskim. Milavet oferuje szeroki wybór starannie skomponowanych zanęt wędkarskich oraz kulek proteinowych od producenta firmy BOLAND. Charakteryzuje je przystępna cena i wysoka skuteczność działania. Za jakimi aromatami przepadają karpie? Zapach zanęty karpiowej trzeba dopasować do pory roku, ponieważ zapach wody zmienia się wraz ze zmieniającym się otoczeniem. Wiosną i latem najlepiej sprawdzi się zanęta w postaci kulek proteinowych o słodko-owocowym aromacie. Warto zwrócić uwagę na takie smaki jak wanilia, truskawka, brzoskwinia czy miód. Z kolei jesienią i zimą trzeba postawić na intensywniejszy zapach – zapach ryb, kałamarnicy lub mięczaków. Zanęta karpiowa powinna również wyróżniać się wyrazistą barwą. Jeśli chodzi o kulki proteinowe, to najlepiej wybierać żółte, pomarańczowe lub czerwonawe. W płytkich i czystych wodach, w doskonałych warunkach świetlnych, można zastosować jasną zanętę.

Oceń artykuł (3)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz