Artykuł sponsorowany

Podstawowe informacje o filtrach hydraulicznych

Podstawowe informacje o filtrach hydraulicznych

Łatwo uznać sterowanie oraz napędy hydrauliczne za problematyczne w utrzymaniu i skłonne do awarii. Praktyka dowodzi jednak, że przyczyną około siedemdziesięciu procent usterek instalacji hydraulicznych są – w części lub całości – zanieczyszczenia w medium hydraulicznym. Ich poziom zależny jest od wielu czynników, wśród których warto wymienić między innymi rodzaj oraz położenie filtra w układzie hydraulicznym. Poziom zanieczyszczeń determinuje przynależność medium do danej klasy czystości.

Najczęściej stosowane filtry hydrauliczne

Projektowanie sieci hydraulicznych wymaga uwzględnienia filtra, w który wyposażyć możemy się w wyspecjalizowanych firmach, takich jak firma Auto‐Cop. Wybór ogranicza się zasadniczo do dwóch typów filtracji – mechanicznej oraz siłowej, przy czym ta pierwsza stosowana jest dużo częściej.

Same filtry mechaniczne możemy podzielić na wgłębne oraz powierzchniowe. Filtry wgłębne charakteryzują się bardzo dobrą zdolnością do wyłapywanie zanieczyszczeń, co przekłada się na ich dużą popularność – stosuje się je w dużej mierze jako główne filtry robocze. Prócz nich stosuje się także filtry ochronne, które zabezpieczają najwrażliwsze komponenty układu hydraulicznego. Zazwyczaj są to filtry siatkowe.

Gdzie montowane są filtry hydrauliczne?

Miejsce zastosowania filtrów zależne jest przede wszystkim od tego, z jakim typem instalacji będziemy mieli do czynienia – zamkniętym czy otwartym. Układy zamknięte wyposaża się w filtry tłoczne niskociśnieniowe leżące na linii tłocznej pompy dopełniającej, która służy przede wszystkim do uzupełniania medium w razie przecieków oraz do przepłukiwania całego głównego układu.

Układy otwarte stwarzają znacznie więcej możliwości w kwestii miejsca montażu filtra, od czego zależy także jego fachowa nazwa. Możemy mieć do czynienia z filtrem:

  • tłocznym, który znajduje się na przewodzie o tej samej nazwie,
  • zlewowym – zainstalowanym na przewodzie spływowym podłączonym do zbiornika,
  • ssawnym, umieszczonym na tak zwanym przewodzie ssawnym biegnącym od głównej pompy,
  • w instalacji filtracji niezależnej.

Jeżeli wymagamy najwyższej czystości medium, dobrym pomysłem jest zaoctowanie pary filtrów – zlewowego oraz tłocznego.

Jakie są parametry filtrów hydraulicznych?

Do podstawowych parametrów każdego filtra hydraulicznego należy współczynnik filtracji. Wyznaczany jest na drodze eksperymentalnej, która polega na dodawaniu do cieczy zanieczyszczeń i następującym po tym przepuszczaniu jej przez filtr. Porównanie próbek sprzed i po filtrowaniu pozwala na ustalenie współczynnika – im wyższy, tym filtr lepiej się sprawuje.

Podobną informację daje parametr skuteczności filtracji – informuje on o tym, jaki procent cząstek zanieczyszczeń o danej wielkości jest wychwytywanych przez filtr.

Przy użytkowym zastosowaniu filtra ważny będzie także generowany przez niego opór hydrauliczny – medium przebiegające przez filtr traci bowiem na ciśnieniu i trzeba wziąć to pod uwagę.

Opracowanie:
Lubin, Skłodowskiej-Curie 91c
tel. 603 605 513
Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz