Materiał Partnera

Podnośniki koszowe – prace na wysokościach w zasięgu ręki

Podnośniki koszowe – prace na wysokościach w zasięgu ręki

Wachlarz zastosowań, funkcji i prac, które można wykonać dzięki podnośnikom koszowym, jest ogromny. Budownictwo, reklama, ogrodnictwo, produkcja, logistyka i wiele innych branż nie mogłoby prawidłowo funkcjonować bez wykorzystywania w swoich działaniach urządzeń tego typu. To dzięki nim możliwe jest wykonywanie prac na wysokościach, dlatego warto poznać je nieco bliżej.

Sprzęt do zadań specjalnych

Podstawowym zadaniem, do którego przeznaczone są podnośniki koszowe, jest podnoszenie na spore wysokości (nawet do 50 m) ludzi oraz różnych materiałów. Istnieje wiele rodzajów urządzeń tego typu. Mogą to być na przykład takie, które służą do jazdy na gładkich powierzchniach i nie radzą sobie z pokonywaniem przeszkód lub te z napędem na cztery koła przeznaczone do pracy w warunkach terenowych. Cechą wspólną wszystkich podnośników koszowych jest wyposażenie wolnego końca ramienia w specjalny pojemnik –kosz, którego budowa bywa zróżnicowana. Zapewnia on bezpieczeństwo znajdującym się w nim ludziom. Podnośniki koszowe mogą różnić się także konstrukcją ramienia. W takim przypadku najczęściej spotykamy podnośniki z ramieniem teleskopowym, przegubowym, nożycowym lub mieszanym. Jednym z najważniejszych zagadnień  związanych z bezpiecznym korzystaniem z podnośników koszowych jest ich stateczność. Źle wypoziomowany podest, nieodpowiednio rozstawione podpory czy niewłaściwie dopasowane podłoże, na którym ustawiona jest maszyna, może być przyczyną utraty stateczności, kolizji z okolicznymi konstrukcjami lub nawet przewrócenia się urządzenia. Bardzo ważne jest również ustalenie siły wiatru, a także by na drodze nie znajdowały się słupy wysokiego napięcia lub przewody elektryczne. Aby obsługiwać tego typu urządzenia niezbędne są  uprawnienia, które można zdobyć, zdając specjalny egzamin Urzędu Dozoru Technicznego na podesty ruchome.

Wynajem podnośników koszowych pomysłem na własny biznes

Wiele firm korzystających regularnie z tego typu urządzeń decyduje się na ich zakup. Jednak w przypadku ich okazjonalnego użycia możemy zdecydować się na wynajem podnośnika. W chwili obecnej na rynku działa wielu przedsiębiorców oferujących tego typu usługi.  Jedną z firm dysponującą dużą bazą maszynową jest Rent-Lift ze Skotnik. Specjalizują się oni w wynajmie podnośników samojezdnych-nożycowych elektrycznych, spalinowych, samojezdnych-teleskopowych oraz podnośników na samochodach. Wszystkie dostępne tam urządzenia mają aktualne dozory techniczne i są zarejestrowane w Polsce, co dodatkowo podwyższa poziom zaufania i pewności, że dostępny tam sprzęt spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest oferowany tam profesjonalny i wysoce rozwinięty serwis podnośników koszowych. Doświadczenie zdobyte przez 15 lat działalności oraz szeroki wachlarz urządzeń umożliwia firmie Rent-Lift szybką realizację zleceń dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

W chwili obecnej na naszym rynku istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu urządzenia, dzięki czemu bardzo prężnie rozwija się też branża oferująca ich wynajem. Należy jednak pamiętać, że bezpieczne korzystanie z podnośników koszowych zależy od wielu czynników, w tym również umiejętności operatora i sprawności samego urządzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz