Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o pracach na wysokościach

Co warto wiedzieć o pracach na wysokościach

Prace wysokościowych wymagają doświadczenia, wiedzy i umiejętności korzystanie ze sprzętu do pracy na wysokości. Bez tego wykonywanie ich może stanowić zagrożenie dla osoby zajmującej się nimi, a także dla jej otoczenia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób należy przygotować się do wykonywania prac wysokościowych, jakie należy posiadać uprawnienia, a także co tak naprawdę kryje się pod terminem „pracy na wysokości”.

Zagrożenia związane z pracą na wysokości

Największym zagrożeniem w kwestii prac na wysokościowych jest właśnie wysokość. W związku z tym mogą je wykonywać jedynie fachowcy, którzy posiadają uprawnienia alpinistyczne. Dzięki odpowiednim szkoleniom, wiedzy i umiejętnościom, są w stanie dbać zarówno o prawidłowe wykonanie powierzonych im zadań, jak i o bezpieczeństwo, które prawdopodobnie jest o wiele ważniejsze.

Duże ryzyko wiąże się oczywiście z wysokimi stawkami, które rekompensują podejmowane ryzyko i niecodzienne umiejętności. Jedną z firm zajmujących się pracami na wysokości jest firma Majmax z Lublina.

Czym są prace wysokościowe

Termin „prace na wysokościach” znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Oznacza on wszystkie czynności, które wykonywane są na wysokości większej niż 1 metr nad poziomem podłoża. Wszystkie osoby, które wykonują prace tego rodzaju potrzebują aktualnych badań, które dadzą uprawnienia do wykonywania prac wysokościowych na określony czas. Przeważnie wynosi on dwa lub trzy lata.

Na badania wymagane do uzyskania tego rodzaju uprawnień składają się badania:

  • neurologiczne,
  • okulistyczne,
  • laryngologiczne.

Wraz z większą wysokością, na jakiej mają być wykonywane prace, potrzebne jest coraz większe doświadczenie i umiejętności. Bardzo ważne jest, by pracownicy zajmujący się takimi zadaniami ukończyli specjalny kurs i zdali egzamin pozwalający zdobyć uprawnienia. W ten sposób osoba wykonująca prace na wysokości jest w stanie zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale także w razie pomóc koledze, z którym wykonuje prace.

Wśród prac wysokościowych warto wyróżnić takie, jak malowanie, usuwanie sopli, pielęgnacja zieleni i wycinka drzew, konserwacja oświetlenia przemysłowego, montaże wentylacji i instalacji elektrycznych czy nawet konserwacje zabytków i obiektów historycznych. Nietrudno jest zauważyć, że firmy zajmujące się pracami na wysokościach nie ograniczają się jedynie do jednej branży, a są w stanie wykonać wszystko, co należy wykonać na wysokości, na którą niewielu śmiałków się wespnie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz