Artykuł sponsorowany

Płyn chłodniczy od Ajga – jak wybrać odpowiedni płyn eksploatacyjny do pojazdu osobowego?

Płyn chłodniczy od Ajga – jak wybrać odpowiedni płyn eksploatacyjny do pojazdu osobowego?

Sprawny układ chłodzenia to gwarancja prawidłowej pracy silnika. Aby utrzymać optymalną temperaturę układu, należy pamiętać o jego regularnej kontroli i wymianie płynu chłodniczego. Pracownik firmy Ajga wyjaśni, w jaki sposób to robić i jak dobierać płyn eksploatacyjny do potrzeb pojazdu. Sprawdźmy także, co oznaczają symbole IAT, OAT oraz HOAT. Zapraszamy do lektury!

Kontrola poziomu płynu chłodniczego – co musisz wiedzieć?

Jak tłumaczy pracownik Ajga, nie ma uniwersalnej zasady dotyczącej dozowania płynu chłodniczego. Każdy zbiornik posiada specjalną podziałkę, z której można odczytać informacje, ile wynoszą graniczne wartości cieczy. Rekomendowany poziom płynu jest ustalany indywidualnie przez producenta i uwzględniany w instrukcji obsługi pojazdu. W skład produktu wchodzi wiele środków chemicznych, które niwelują żrące właściwości płynu. Niestety, po wielu latach eksploatacji jego sprawność obniża się, co może skutkować korodowaniem układu chłodzenia i przegrzewaniem się silnika. Aby uniknąć kosztownych napraw, należy przestrzegać zaleceń producenta i regularnie wymieniać płyn. Jak wskazuje pracownik Ajga, ogólna zasada głosi, że ciecze IAT wymienia się co 2 lata, zaś OAT – co 5 lat.

Płyn chłodniczy do samochodu – jak wybrać?

Płyny chłodnicze różnią się rodzajem oraz ilością dodatków antykorozyjnych. Biorąc pod uwagę skład produktów, możemy wyróżnić trzy podstawowe grupy.

Płyn IAT, bazujący na krzemianach, to tradycyjny produkt do chłodnic. Niestety, jego skład sprzyja tworzeniu się złogów i zatykaniu kanalików w chłodnicy. O wiele lepszym wyborem są płyny OAT, bogate w kwasy organiczne, tworzące ciężką warstwę ochronną. Z kolei hybrydowy płyn chłodniczy HOAT łączy w sobie zalety obydwu technologii

– mówi pracownik firmy Ajga.

Uwaga! Jeżeli zauważysz braki płynu w chłodnicy, możesz uzupełnić je wodą. Pamiętaj jednak, aby robić to wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, ponieważ istnieje ryzyko zagotowania cieczy w okresie letnim, bądź jej zamarznięcia zimą. 

Opracowanie:
Działdowo, Grunwaldzka 37a
tel. 23 679 79 81
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz