Artykuł sponsorowany

Planowanie własnego pogrzebu – nowa usługa zakładów pogrzebowych

Planowanie własnego pogrzebu – nowa usługa zakładów pogrzebowych

Śmierć bliskiej osoby jest ogromnym obciążeniem psychicznym dla jej najbliższych. Jeśli odchodzą rodzice, w cierpieniu pogrążają się dzieci. Zgon małżonka pozostawia w rozpaczy jego partnera. W każdej takiej okoliczności konieczność podejmowania kroków w kierunku organizacji pogrzebu jest trudnym wyzwaniem. Od niedawna taką uroczystość można zaplanować jeszcze za życia.

Dlaczego warto zaplanować własny pogrzeb?

Każdy człowiek inaczej podchodzi do śmierci najbliższych. To zarówno efekt wychowania, jak i wyznawanej religii lub też ateizmu, a w jego konsekwencji – racjonalnego tłumaczenia zgonu. Bez względu na to jednak, jak bardzo żałujemy odchodzących krewnych, przejście przez procedury przygotowania do pogrzebu oraz samą ceremonię jest wyjątkowo trudne. Zdarzają się również sytuacje, że bliska osoba umiera niespodziewanie, niekiedy w stosunkowo młodym wieku, a bliscy nie są przygotowani na takie wydarzenie. Wychodząc naprzeciw rodzinom zakłady pogrzebowe, takie jak Dyduch Zbigniew Usługi pogrzebowe, w wielu czynnościach wyręczają osoby odpowiedzialne za przygotowanie ceremonii. Pomimo to konieczne jest podejmowanie wielu decyzji, od wyboru formy pochówku, przez strój i miejsce, aż po wieńce pogrzebowe czy sposób powiadomienia krewnych i znajomych. Poważnym utrudnieniem są też pieniądze, których niemało potrzeba na opłacenie wszystkich niezbędnych elementów oprawy. Aby ułatwić bliskim ostatnie pożegnanie, osoby, które pragną zmniejszyć ciężar ich żałoby, mogą już dziś same zaplanować swój pochówek.

Planowanie pogrzebu modne za oceanem

W polskich realiach planowanie własnego pogrzebu jeszcze się nie zakorzeniło. Być może jest to efekt tak dużej przewagi religii katolickiej, która narzuca określone zwyczaje związane z ostatnim pożegnaniem. W krajach zachodnich świadomość społeczna wykracza nieco dalej, a osoby, które chcą mieć pewność godnego pochówku i pragną odciążyć swoich bliskich – inwestują w fundusze pogrzebowe. Szczególnie popularna jest ta tendencja w Stanach Zjednoczonych, gdzie funkcjonuje taki fundusz. Złożone na nim pieniądze są inwestowane i pomnażane, a w chwili śmierci zainteresowanej osoby wykorzystuje się je do opłacenia pogrzebu. Inną formą planowania swojej przyszłości po śmierci jest składanie deklaracji co do formy pochówku w wybranym zakładzie pogrzebowym.

Pierwsze kroki w polskich realiach

W Polsce funeral pre-planning – jak nazywa się ta usługa – stawia dopiero pierwsze kroki. Zakłady pogrzebowe, które ją oferują, jako korzyści przedstawiają: zgodność pochówku z naszymi wyobrażeniami, poczucie załatwienia wszystkich spraw doczesnych, a przede wszystkim możliwość zrzucenia przykrego ciężaru z barków dzieci czy współmałżonka. Osoba, która chce zaplanować własny pogrzeb musi odpowiedzieć na następujące pytania:

  •  Czy pochówek ma mieć charakter świecki czy religijny?
  • Komu wysłać zawiadomienie o pogrzebie?
  • Gdzie powinien odbyć się pogrzeb?Czy ceremonii ma towarzyszyć msza?
  • Czy bliska osoba ma wygłosić mowę pogrzebową?
  • Czy pochówek ma mieć charakter tradycyjny czy wybiera kremację?
  • Jak ma wyglądać trumna lub urna?
  • Czy oczekuje specjalnego przygotowania zwłok i otwartej trumny?
  • Jaka ma być oprawa muzyczna i kwiatowa?
  • Czy po pogrzebie ma się odbyć stypa?

Do zaplanowania swojego pogrzebu należy wybrać powiernika, czyli bliską osobę, której powierzy się wszelkie życzenia i informacje oraz zobowiąże ją do ich zrealizowania. Istnieją też portale internetowe, które pośredniczą w przygotowywaniu takich planów.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz