Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces przeniesienia grobu?

Jak przebiega proces przeniesienia grobu?

Decyzja o przeniesieniu grobu osób bliskich może mieć wiele przyczyn. Często wynika ona z potrzeby odwiedzania członków rodziny na jednym cmentarzu, co ułatwia pielęgnowanie ich grobów. Nierzadko ludzie decydują się na nią, kiedy chcą stworzyć grobowiec rodzinny. Bez względu na motywację procedura ta jest nie tylko trudna emocjonalnie, ale też długa i wiąże się z wieloma formalnościami.

Osoby uprawnione do wystąpienia o przeniesienia grobu

Początkiem procedury przeniesienia grobu jest zwrócenie się do zarządcy cmentarza i złożenie wniosku o ekshumację do odpowiedniego państwowego inspektora sanitarnego. Do jego złożenia uprawnione są następujące wymienione w ustawie osoby:

  • małżonek,

  • krewni zstępni (np. dzieci i wnuki zmarłego),

  • krewni wstępni (np. rodzice zmarłego),

  • krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo i kuzyni zmarłego),

  • powinowaci w linii prostej do 1 stopnia (zięć, teściowie, synowa zmarłego);

Do otrzymania pozwolenia na ekshumację wymagana jest zgoda wszystkich uprawnionych członków rodziny, tłumaczą szczegółowo pracownicy zakładu pogrzebowego Lamento. Jeżeli dochodzi między nimi do sporu, może zostać on rozstrzygnięty przez sąd, który może zobowiązać członków rodziny do złożenia oświadczenia woli.

Kto inny może jeszcze wystąpić o ekshumację?

Ekshumacja przeprowadzana jest także w innych przypadkach, takich jak nakaz prokuratora lub sądu, jeżeli śmierć mogła być efektem przestępstwa oraz na podstawie decyzji inspektora sanitarnego, jeżeli wiąże się to z przekazaniem terenu cmentarza na inny cel. Państwo może zażądać także ekshumacji grobu na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W takich przypadkach nie jest potrzebna zgoda członków rodziny.

Warunki przeprowadzania ekshumacji

Zgodnie z wymogami inspektoratów sanitarnych ekshumacja może odbywać się w okresie między 16 kwietnia a 15 października. Ze względów bezpieczeństwa przeprowadzana jest w godzinach wczesnoporannych. O przebiegu ekshumacji decyduje również stan zwłok. Po okresie mineralizacji, który umownie określa się na 20 lat, szczątki zostają umieszczone w nowej trumnie i przewiezione w inne miejsce. Jeżeli jednak czas określony w ustawie nie minął, są one wydobywane razem z trumną i zabezpieczone w metalowej skrzyni. Jeżeli zwłoki wydobywane są przed upływem 2 lat od pochówku, ważne jest określenie tego, że zgon nie nastąpił w wyniku choroby zakaźnej, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia potencjalnego zagrożenia epidemiologicznego, jakie może nieść ze sobą ekshumacja.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz