Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja ogrodu od kuchni – co warto mieć w zanadrzu?

Pielęgnacja ogrodu od kuchni – co warto mieć w zanadrzu?

Mały, czy duży – w kwestii pielęgnacji, każdy ogród wymaga tyle samo pracy i czułości. Aby roślinny były zdrowe i rosły bujnie nie wystarczy podlewanie oraz odpowiednia ilość słońca. Konieczne jest również dostarczanie składników odżywczych, a także ochrona przed szkodnikami czy chorobami. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Zadbaj o potrzeby roślin

Bujne krzewy, obsypane kwieciem rabaty i obfite plony na grządkach warzywnych to marzenie dobrego ogrodnika. Każdy stara się jak najlepiej, aby skrawek ziemi, który ma pod opieką tryskał życiem i zdrowiem. Można to osiągnąć dzięki trosce oraz pracy, ale niezbędne są również środki do pielęgnacji ogrodu jak nawozy, podstawowy sprzęt ogrodniczy oraz środki ochrony roślin. Nawozy to produkty bogate w składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na wygląd roślin, ale także przyśpieszają tempo ich wzrostu oraz poprawiają odporność na choroby i ujemne temperatury. Nie bez znaczenia jest też pozytywny wpływ na glebę. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje tego typu produktów:

  • Nawozy zielone – są to najczęściej rośliny, którymi obsadza się grządki, które po okresie wegetacji stają się naturalnym nawozem (humus), najczęściej wysiewa się facelię, łubin oraz grykę.
  • Nawozy mineralne lub inaczej nawozy sztuczne, to syntetyczne produkty zasilające glebę związkami naturalnie występującymi w przyrodzie i jest to m.in. azot, potas, fosfor oraz liczne mikroelementy, takie jak magnez, cynk, żelazo, siarka czy mangan; z ich pomocą można uzyskać ściśle sprecyzowane zestawy składników dostosowanych do konkretnego gatunku; nawozy te najczęściej mają postać granulek, pałeczek, proszku lub płynu.
  • Nawozy organiczne – to ekologiczna alternatywa dla nawozów mineralnych, które mają pochodzenie naturalne; może to być np. kompost, obornik lub mączka kostna.

Dodatki wzbogacające glebę stosuje się najczęściej w okresie wiosennym oraz jesiennym, ale są również takie, które mają działanie całosezonowe i stosuje się je od marca do września. Wybór odpowiedniego środka wspomagającego wzrost roślin jest więc podyktowany nie tylko potrzebami gatunkowymi, ale i porą nawożenia.

Ochrona roślin przed szkodnikami

Rośliny ogrodowe, czy to ozdobne, czy użytkowe narażone są na szereg zagrożeń ze strony natury w postaci pasożytniczych owadów oraz chorób wywoływanych przez grzyby. Dlatego trzeba uzbroić się w środki ochrony roślin, które pozwalają uporać się z nieproszonymi gośćmi. W każdym ogrodzie niezbędny jest dobry środek przeciwko insektom - często wystarczy spryskać rośliny najbardziej uniwersalnym płynem zawierającym w składzie acetamipryd. Jednak nie zadziała na wszystkie owady w takim samym stopniu, dlatego warto posiłkować się wiedzą fachowców ze sklepu ogrodniczego – najlepiej doradzą, jakie środki zadziałają w konkretnym przypadku. Pielęgnacja roślin wymaga również czujności w kwestii chorób związanych z grzybami, stosowanie fungicydów jest często nieodzowne, kiedy poziom wilgotności wzrasta.

Pewnego rodzaju zagrożeniem są również chwasty, które mają to do siebie, że rosną w zastraszającym tempie, zagłuszając tym samym wzrpost roślin, na których nam zależy. Niestety, walka z chwastami w ogrodzie może trochę przywodzić na myśl donkichotowskie walki z wiatrakami – co uda się usunąć jedną kępę, na jej miejsce wyrastają dwie inne. Dlatego trzeba posiłkować się artykułami ze sklepów ogrodniczych pokroju Agropest, gdzie zapatrzymy się w środki chwastobójcze oraz herbicydy, które są nieocenioną pomocą w nierównej walce z pleniącymi się chwastami. Na rynku obecnie dostępne są preparaty pozbawione kontrowersyjnego glifosatu, za to oparte na bazie chlopyralidu czy MCPA.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz