Materiał Partnera

Pasja malarstwo – jakie pędzle do jakich farb?

Pasja malarstwo – jakie pędzle do jakich farb?

Malarstwo to piękna pasja, która pozwala na stworzenie wspaniałych dzieł sztuki. Rozpoczynając przygodę z taką dziedziną, trzeba zdobyć trochę wiedzy. Zasadniczą kwestią są pędzle. Różnią się one w zależności od rodzaju farb, do których mają być używane. Podkreślić należy fakt, że grubość i kształt pędzli ma bardzo wielkie znaczenie. Detali nie uda się wypełnić grubymi elementami, natomiast cienkie nie pozwolą na wykonanie podmalówki.

Jakie pędzle do farb olejnych i akrylowych?

Produkty malarskie do farb olejnych i akrylowych muszą być płaskie bądź okrągłe wyróżniające się różnym zakończeniem włosia. W tym aspekcie wymienia się włosie dłuższe i krótsze, a ponadto zaokrąglone i ścięte. Pędzle mogą być z naturalnego włosia lub z tworzywa sztucznego. Pierwsze z wymienionych to włosie jasne i matowe. Co więcej, jest bardziej szorstkie w dotyku w porównaniu do włosia z tworzywa sztucznego – podkreśla specjalista z firmy T. Walecki Pędzle artystyczne i techniczne z Warszawy. Zauważyć należy fakt, że jest to rozwiązanie, które przyczynia się do znacznie lepszego rozprowadzania farby. Syntetyczne pędzle wyróżniają się tym, że wchłaniają dość dużo farby i zatrzymują ją na włosiu. To sprawia, że takie produkty muszą być znacznie częściej czyszczone. Zasadnicze znaczenie ma również wielkość pędzli. Duże umożliwią zapełnienie większych powierzchni, adekwatnie małe pędzle do niewielkich powierzchni i detali.

Pędzle przeznaczone do farb akwarelowych

Najlepsze pędzle do farb akwarelowych powinny być okrągłe. Występują również płaskie lub wyróżniające się kształtem wachlarza. Powinny być miękkie, puszyste i delikatne w dotyku. W tym przypadku nie należy wybierać produktów z włosiem sztucznym. Najlepsze są takie, które wytworzone są z włosia sobolowego. Wynika to z tego, że przystosowane są do bardzo dobrego wchłaniania wody. Zauważyć należy jednak, że rozwiązanie to nie należy do tanich.

Jakie pędzle konturowe?

Malarstwo wymaga również wykonywania konturów. Co tego celu służą pędzle cieniutkie, które także mają swoje grubości. Nadają się one głównie do farb olejnych, akwarelowych, akryli. Wyróżniają się dużą precyzyjnością. Bardzo dobrze sprawdzają się w malarstwie linearnym i do wypełniania małych obszarów. Nie ma tutaj przeciwwskazań, żeby wykorzystywać pędzle z tworzyw sztucznych.

Opracowanie:
Warszawa, Mickiewicza 20
tel. 608 489 664
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz