Artykuł sponsorowany

Optymalizacja podatkowa, czyli jak płacić niższe podatki

Optymalizacja podatkowa, czyli jak płacić niższe podatki

Podatki to jedno z większych obciążeń finansowych dla każdej firmy, które nierzadko pożera lwią część jej przychodów. Nie da się uniknąć ich płacenia. Jednak dzięki pewnym zmianom związanym ze strukturą firmy i wykorzystaniu na swoją korzyść obowiązujących przepisów prawa można obniżyć składki podatkowe. Tzw. optymalizacja podatkowa jest więc procesem, którym interesuje się coraz większa liczba przedsiębiorców. Na czym to polega?

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa oznacza ogół działań mających na celu obniżenie kwoty oddawanej fiskusowi. Nie ma ona jednak nic wspólnego z uchylaniem się od opodatkowania, które jest nielegalne. Stosowane przy optymalizacji procesy wykorzystują obowiązujące przepisy w sposób korzystny dla podatnika. Jak mówi doradca podatkowy z Biura Rachunkowego Taurus A.L.: Klasyczna optymalizacja polega przede wszystkim na maksymalnym wykorzystywaniu należnych ulg, odliczeń i oszczędności podatkowych oraz odpowiednim doborze formy działania przedsiębiorstwa. W zależności od sytuacji i charakteru firmy można też niekiedy wykorzystać pewne luki prawne. Ponadto podstawową czynnością przy optymalizacji jest planowanie podatkowe, które ma na celu ustabilizowanie wyniku finansowego firmy i zminimalizowanie obciążenia.

Nieco inaczej wygląda tzw. agresywna optymalizacja podatkowa, która często utożsamiana jest z balansowaniem na granicy prawa. Wiąże się ona m.in. z tworzeniem sztucznych struktur w tzw. rajach podatkowych. Działania tego typu są obecnie zwalczane przez Ministerstwo Finansów.

Jak płacić mniejsze podatki?

Zmniejszenie nadmiernych zobowiązań to zadanie dla doświadczonego doradcy podatkowego. Warto wybrać biuro rachunkowe, które kompleksowo zajmie się nie tylko bieżącą księgowością przedsiębiorstwa, ale także optymalizacją podatkową. Ekspert drobiazgowo przeanalizuje sytuację firmy i zaproponuje zastosowanie rozwiązań, które wpłyną na obniżenie podatków. Działania mogą obejmować wykorzystanie ulg i odliczeń oraz unikanie podwójnego opodatkowania. W zależności od warunków i potrzeb można też skorzystać m.in. z jednorazowej amortyzacji czy też uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy. Istotna jest też sama forma prowadzenia działalności oraz zatrudniania pracowników. Niekiedy warto przeprowadzić restrukturyzację lub połączenie spółek.

O optymalizacji zobowiązań podatkowych należy również pomyśleć przy okazji zakupu samochodów i niezbędnego sprzętu – leasing operacyjny zazwyczaj jest pod tym względem bardziej opłacalny niż kredyt. Każdą sytuację trzeba jednak rozpatrywać indywidualnie, dlatego tak ważna jest pomoc wykwalifikowanego doradcy. Specjalista dobierze metody działania tak, aby były maksymalnie korzystne dla podatnika.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz