Artykuł sponsorowany

Opłacalność opasu bydła mięsnego

Opłacalność opasu bydła mięsnego

Wysokie i stabilne ceny mięsa na skupach sprawiają, że rolnicy coraz chętniej przestawiają się z chowu rozrodowego lub mlecznego na opasowy. Aby jednak ta decyzja była opłacalna, trzeba zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki. W jakich sytuacjach opas bydła mięsnego jest korzystny i co zrobić, aby zmaksymalizować zyski? Mogą w tym pomóc nowoczesne technologie rolnicze.

Kiedy warto rozważyć opas bydła mięsnego?

Celem chowu bydła opasowego na mięso jest uzyskanie szybkich przyrostów masy ciała. Dodatkowo, aby produkt był wysokiej jakości, należy zapewnić zwierzętom odpowiednią paszę, która poprawi walory mięsa i zapewni właściwą proporcję tkanki tłuszczowej do mięśniowej. Ilość i jakość paszy to jedne z najważniejszych elementów, które trzeba uwzględnić, podejmując decyzję o rozpoczęciu prowadzenia chowu bydła mięsnego.

Rolnik musi zadać sobie pytanie: czy uda mi się wykarmić zwierzęta na tyle, aby opłacało się je sprzedawać? Ile sztuk jestem w stanie odkarmić i sprzedać w ciągu roku? – podpowiada specjalista z firmy Polski Farmer. – Dwuletni byk powinien ważyć około 700 kilogramów, aby można było odnotować zysk z jego sprzedaży. Nie każdy hodowca jest w stanie zapewnić zwierzętom warunki do takich przyrostów.

Z powyższego wynika, że aby zajmować się opasem bydła, trzeba mieć odpowiednie zaplecze w postaci terenów uprawnych, których plony byłyby w stanie wykarmić zwierzęta. Z drugiej strony nie mogą one zużywać nadmiernie energii, dlatego należy zapewnić im ciepło oraz ograniczyć ruch. Poniżej prezentujemy sposoby na to, aby uprawy rolne były jak najbardziej wydajne – będzie to miało przełożenie na uzyskiwane przyrosty masy bydła, możliwą do wykarmienia liczbę zwierząt, a w konsekwencji na opłacalność opasu.

Jak wycisnąć z ziemi więcej? Rolnictwo precyzyjne

Wsparciem w hodowli bydła opasowego na mięso są wysoko wydajne uprawy. Można podnosić plony, stosując nowoczesne systemy rolnictwa precyzyjnego.

Umożliwiają one maksymalne wykorzystanie potencjału tkwiącego w każdej piędzi ziemi, a także w nasionach i nawozach. Jednocześnie rolnictwo precyzyjne ogranicza wydatki przeznaczane na środki wspomagające wzrost roślin.

Systemy rolnictwa precyzyjnego śledzą zmiany zachodzące w glebie na poszczególnych obszarach. Dzięki temu można podawać nawóz z ogromną precyzją – zwiększyć jego podaż tam, gdzie jest go za mało i powstrzymać się przed zużywaniem preparatów w miejscach, które go nie potrzebują albo nie rokują wysokiego plonu mimo nawożenia. Dzięki systemom rolnictwa precyzyjnego zwiększa się plon, a koszty jego uzyskania maleją. Dzięki temu nawet właściciele relatywnie niewielkich areałów mogą rozważyć hodowlę bydła opasowego. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz