Artykuł sponsorowany

Czy jajka są zdrowe? Co decyduje o jakości i smaku jajka?

Czy jajka są zdrowe? Co decyduje o jakości i smaku jajka?

Dostępne na rynku jajka kurze mogą się diametralnie różnić. Pierwsze rozbieżne cechy zauważymy już porównując kolor skorupki. Więcej uda się nam wyczuć po ugotowaniu jajek lub zaraz po ich rozbiciu – także kolor żółtka może być zupełnie inny. Wiele zależy tutaj od tego, jak przebiega hodowla kur oraz czym są one karmione. Niektóre jajka wyglądają dzięki temu dużo lepiej oraz – przede wszystkim – dużo lepiej smakują. Czy jednak możemy jeść je codziennie?

Spożywanie jajek a kwestie zdrowotne

Najnowsze badania są bezsporne w tej kwestii – jeśli nie mamy żadnych problemów z cholesterolem, z powodzeniem możemy spożywać jajka nawet codziennie. To wspaniała wiadomość, ponieważ jajka bardzo korzystne wpływają na nasz organizm. Pełne są składników odżywczych, spośród których wiele jest trudnodostępnych, stanowią idealne uzupełnienie diety każdej zdrowej osoby. Więcej benefitów z ich jedzenia mają mężczyźni, którzy dzięki spożywaniu jajek mogą zauważyć u siebie przyrost męskiego hormonu – testosteronu. Coraz więcej osób bierze pod uwagę kwestie moralno‐etyczne, kupując wyłącznie jajka zerówki lub opatrzone zielonym liściem świadczącym o tym, że pochodzą z hodowli ekologicznej. W najwyższej jakości jajka hurtownicy mogą zaopatrzyć się we wrocławskim gospodarstwie rolnym Radosława Dybki.

Z czego wynikają różnice w jajkach?

Jajka różnią się między sobą kształtem, kolorem skorupki i żółtka, smakiem i rozmiarami. Na ostateczny wynik składa się bardzo wiele czynników. Należą do nich takie kwestie jak genetyka kury i jej wiek, ale także rodzaj paszy, którą się żywi oraz warunki jej utrzymania. Co ciekawe, kolor skorupki jajka nie świadczy o jego jakości. Należy go traktować niczym kolor upierzenia ptaka – kury o różnej maści będą znosić jajka o różnych kolorach. Zasadniczo te z ciemniejszym upierzeniem znoszą jajka o ciemniejszej skorupce. Natomiast cechy takie jak kolor żółtka czy smak jajka determinowane są już bezpośrednio przez pokarm, jaki kura przyjmuje, a zatem od polityki danego gospodarstwa rolnego. Co ciekawe, nie wszyscy odczuwają wspomnianą wyżej różnicę w smaku, na który obok paszy składa się także wiek kury. Prawdziwi smakosze cenią sobie szczególnie jajka od młodych kur, które jeszcze nie weszły w regularny tryb ich znoszenia. Kształt jajka również związany jest z wiekiem ptaków – najbardziej foremne znoszą te w średnim wieku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz