Oparzenie słoneczne – objawy, leczenie, zapobieganie

Oparzenie słoneczne – objawy, leczenie, zapobieganie

Urlop to czas, kiedy zapominamy o obowiązkach i cieszymy się pełnią relaksu. Podczas beztroskiej zabawy na plaży nie powinniśmy jednak zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Gdy nasza skóra zostanie zbyt długo wystawiona na działanie słońca, może pojawić się oparzenie. Jak je rozpoznać? W jaki sposób leczyć oparzenie słoneczne? Co zrobić, by mu zapobiec? Przeczytaj nasz poradnik.

Strony www Strony www

Czym objawia się oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest odpowiedzią naszego organizmu na nadmierną ekspozycję na światło ultrafioletowe. Podczas wakacji najczęściej mamy do czynienia z oparzeniem I stopnia, które objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem - a czasem - bólem. Poparzona skóra jest gorąca i często opuchnięta. Te dolegliwości ustępują zazwyczaj po dwóch, trzech dniach.

Jeśli oparzenie słoneczne jest poważne, oprócz bólu i rumienia na naszej skórze mogą się pojawić także pęcherze wypełnione płynem surowiczym.

Należy pamiętać, że pierwsze objawy oparzenia słonecznego występują zazwyczaj po kilku godzinach od kąpieli słonecznej. Dlatego tak ważne jest, by podczas opalania zachować zdrowy rozsądek. W przeciwnym razie grozi nam nie tylko poparzenie, ale również udar słoneczny.

Stopnie oparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne klasyfikujemy według stopnia ich ciężkości. Wyróżniamy:

  • oparzenia słoneczne I stopnia - są to oparzenia, które spotykamy najczęściej. Odnoszą się one do zewnętrznej warstwy skóry, która na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce staje się ciepła, zaczerwieniona, a następnie dochodzi do jej złuszczenia,
  • oparzenia słoneczne II stopnia - oparzenia tego typu obejmują naskórek i skórę właściwą. Powodują one, że na skórze pojawia się obrzęk oraz pęcherze z płynem surowiczym. Może dojść do częściowej martwicy naskórka. W celu wyleczenia konieczna jest konsultacja lekarska,
  • oparzenia słoneczne III stopnia - dotyczą one nie tylko naskórka, ale również skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Poparzona skóra nie wykazuje reakcji na dotyk, co spowodowane jest uszkodzeniem receptorów czuciowych. Niezbędna jest konsultacja lekarska.

Jak leczyć oparzenie słoneczne?

Jeśli zauważymy pierwsze objawy poparzenia słonecznego, nie powinniśmy zwlekać. Aby zatrzymać proces uszkadzania tkanki, należy jak najszybciej schłodzić poparzone miejsce. Dobrze sprawdzi się chłodny prysznic, a jeśli nie mamy takiej możliwości - zimny okład ze słodkiej wody. Pamiętajmy, że leczenie oparzenia słonecznego morską, słoną wodą nie jest dobrym pomysłem.

Następnym krokiem jest posmarowanie oparzonego miejsca maścią lub kremem zawierającym alantoinę i d-panthenol. Łagodne poparzenia I stopnia możemy również załagodzić okładem z kefiru, zsiadłego mleka lub jogurtu. Te produkty nie tylko nawilżą skórę, ale również zapobiegną powstaniu pęcherzy i przyniosą nam natychmiastową ulgę. Przeczytaj, jakie inne domowe sposoby na oparzenia słoneczne możesz wykorzystać.

Oparzoną skórę przez następne dni chronimy przed słońcem. Unikamy też gorącej kąpieli. Aby dodatkowo nie podrażniać naskórka, zrezygnujmy z perfum i noszenia obcisłej odzieży ze sztucznych materiałów. Silny ból towarzyszący oparzeniu możemy zmniejszyć za pomocą paracetamolu lub ibuprofenu. 

Oparzenia słoneczne skóry II i III stopnia, szczególnie, gdy towarzyszą im zawroty głowy, nudności i podwyższona temperatura, konieczna jest konsultacja lekarska. W ich leczeniu stosuje się między innymi opatrunki z solą srebrową sulfadiazyny, sulfatiazolu lub z bacytracyną. Pęcherzy pod żadnym pozorem nie wolno nam przekłuwać - w ten sposób możemy bowiem doprowadzić do zakażenia.

Jak chronić się przed oparzeniami?

Aby nasza skóra pozostała w dobrej kondycji, warto zapobiegać powstaniu oparzeń słonecznych. Latem należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UV. Produkty z filtrem kupimy w aptekach, drogeriach i większych supermarketach. Wrażliwą skórę twarzy warto osłaniać za pomocą kapelusza i okularów przeciwsłonecznych, aby uniknąć oparzenia słonecznego twarzy.

Ponadto, warto unikać przebywania na słońcu w godzinach, gdy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, czyli w godzinach 10:00-14:00. W trakcie opalania należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Jeśli przyjmujemy leki, sprawdźmy, czy nie są one przeciwwskazaniem do kąpieli słonecznych. Jeśli przyjmujemy antybiotyk, powinniśmy zrezygnować z opalania.

Po sezonie urlopowym, warto umówić się na wizytę u dermatologa. Badaniu powinny poddać się w szczególności osoby, które uległy poparzeniu słonecznemu. Może ono bowiem spowodować, że nasza skóra będzie bardziej podatna na rozwój czerniaka.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz